Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
  • HEADER - Nie usuwać!!!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Odpady są uznawane tradycyjnie za źródło zanieczyszczeń, ale odpowiednio wykorzystane stanowią cenne źródło surowców.

Gospodarka UE zużywa 16 ton surowców na osobę rocznie, z czego 6 ton stanowią odpady, z których połowa trafia na składowiska. Wiele państw członkowskich nadal ogranicza się do składowania swoich odpadów (do lipca 2011 r. też Polska), choć jest to niezgodne z zasadami ochrony środowiska.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest zahamowanie produkcji odpadów. A gdy to nie jest możliwe, należy stosować inne proekologiczne metody, takie jak ponowne wykorzystanie, recykling i odzysk surowców.

Skuteczne zarządzanie odpadami może wnieść duży wkład we wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy. Pozwala zaoszczędzić cenne zasoby, uniknąć kosztownych operacji odkażania terenu i zapobiec wielu problemom zdrowotnym.

Jak wynika z badania opublikowanego w 2012 r., gdyby wszystkie przepisy unijne dotyczące odpadów zostały w pełni wdrożone, Europa zaoszczędziłaby 72 mld euro rocznie, obroty sektora gospodarki odpadami i recyklingu wzrosłyby o 42 mld euro i do 2020 r. utworzono by 400 tys. miejsc pracy.

Kraje skandynawskie od lat przodują w realizacji zaleceń tzw. hierarchii postępowania z odpadami. W odróżnieniu od Polski, która nakłada aktualnie nacisk na przedostatnią metodę utylizacji i unieszkodliwiania odpadów, czyli spalanie, kraje skandynawskie koncentrują się w pierwszej kolejności na recyklingu. Dopiero to, czego nie można mu poddać, przeznacza się do obróbki termicznej.
Aby w Polsce osiągnąć północnoeuropejskie poziomy recyklingu, należałoby, wzorem krajów skandynawskich, znacznie rozwinąć segregację u źródła wraz z infrastrukturą gniazd recyklingowych (dla odpadów opakowaniowych) oraz centrów recyklingu (np. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie przyjmowane są wszystkie odpady segregowane, w tym niebezpieczne i wielkogabarytowe). W Radzyniu taki PSZOK znajduje się przy ul. Kockiej (na terenie nowej bazy PUK sp. z o. o. i oczyszczalni ścieków).

Z pewnością jednym z bardziej skutecznych rozwiązań w Skandynawii, czy Niemczech jest system kaucji nawet po – uwaga: JEDNORAZOWYCH (!) opakowaniach po napojach.. Ciekawostką jest to, że dotyczy to opakowań zarówno szklanych, jak i plastikowych np. po wypiciu 1,5 l wody mineralnej. U nas jak wiadomo takie puste butelki typu PET (politereftalan etylenu), np. po wodzie mineralnej po prostu się wyrzuca. W Niemczech, czy Skandynawii same zgniatarki (małe kompaktowe automaty) do zużytych butelek plastikowych znajdują się często w samych marketach np. Real czy Lidl. Z takiego automatu można za taką jedną 1,5 litrową butelkę dostać ok. 0,25 Euro. Nie dziwi więc w ogóle fakt, że na np. niemieckich ulicach nie widać żadnych pustych butelek, ani szklanych, ani plastikowych. Proste, a jakie skuteczne nieprawdaż? W związku z powyższym w Niemczech do hut wraca aż około 80% zużytych opakowań szklanych, a w Szwajcarii ilość ta dochodzi nawet do 100%. Sprzyja to również automatyzacji procesu zbiorki, co przekłada się nie tylko na mniejsze koszty ekonomiczne, ale również zyski dla środowiska naturalnego. Nowoczesne, zautomatyzowane punkty zbiorki wyposażone są w mechanizmy zgniatające i tnące. Zmniejsza się w ten sposób objętość transportowanych surowców.
Warto również naśladować skandynawskie, zrównoważone podejście do odpadów biodegradowalnych. Znakomita większość gmin norweskich ma system segregacji u źródła dla spożywczych odpadów organicznych. Coraz powszechniejsze stają się biogazownie, dzięki którym odzyskuje się nie tylko energię zawartą w tych odpadach (zasila np. komunikację miejską w Oslo), ale również poddaje recyklingowi ważne składniki odżywcze, takie jak fosfor, a z pozostałego po produkcji biogazu materiału biologicznego uzyskuje się nawóz. Nawóz powstały z odpadów organicznych np. w Niemczech można uzyskać za darmo lub za niewielką opłatą.

Przed Polską staje ogromna szansa na skorzystania z doświadczenia krajów tj. Niemcy, Norwegia, Szwecja, Dania, Austria, Szwajcaria, gdzie recykling, segregacja, odzysk to nie tylko slogany, a życie codzienne. Segregujmy odpady wszędzie, gdzie jesteśmy- w domach, w pracy, w szkołach, rozmawiajmy o tym, poszerzajmy swoją wiedzę, korzystajmy z PSZOK- u (ul. Kocka w Radzyniu), wytwarzajmy nawóz z odpadów biodegradowalnych w przydomowych kompostownikach, płaćmy mniej i cieszmy się z czystego środowiska, tego najbliższego, dookoła nas samych.

Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski zachęca wszystkich tych, którzy jeszcze zmienili do zmiany deklaracji na odpady segregowane. Sprawdźcie jakie to proste i tanie, jak wiele można zyskać- czystość powietrza, środowiska, niższe opłaty, dodatkowe upominki od Urzędu Miasta. Deklarację można zmienić i złożyć w pokoju nr 103 (I piętro) tut. Magistratu, zapraszamy!

© Urząd Miasta Radzyń Podlaski 2018

Projekt i wykonanie: UM | Przewiń do góry ↑