Zwierzę jako istota żyjąca zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, opiekę i ochronę. Zwierzętami bezdomnymi nazywamy zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały. W przypadku zwierząt wolno żyjących, człowiek powinien zapewnić im możliwość egzystencji zgodnie z potrzebami danego gatunku, rasy, płci i wieku.
Wypełniając obowiązki wynikające z ustawy o ochronie zwierząt, Miasto Radzyń Podlaski współdziała [od 2025 roku - aktualizacja z dn. 20.01.2025] ze Schroniskiem dla psów: „Zwierzaki do wzięcia", z Przychodnią Weterynaryjna S.C. J. Zdziennicki, A. Sych, mieszczącą się przy ul. Warszawskiej 100 w Radzyniu Podlaskim, oraz organizacjami społecznymi których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt jak „Podaj Łapę” i „Empatyczni”. Ponieważ organizacje te działają w oparciu o wolontariat, zachęcamy państwa do ich wspierania oraz aktywnej współpracy z tymi organizacjami, zwłaszcza w organizacji tzw. domów tymczasowych dla porzuconych zwierząt.
Ponadto informujemy, że Miasto Radzyń Podlaski pomaga kotom wolno żyjącym, świadcząc bezpłatne usługi w zakresie ich leczenia i zabiegów weterynaryjnych, oraz dokarmiania. Wyleczone zwierzęta zostają wypuszczone w miejscu ich dotychczasowego bytowania. Na terenie Miasta Radzyń Podlaski, koty wolno żyjące gromadzą się głównie na terenach przyległych do większych skupisk mieszkańców, jak osiedla „Zabielska”, „Dom”, „Zgoda”, „Bulwary”, jak również w pobliżu osiedli domów jednorodzinnych, lokali gastronomicznych i sklepów spożywczych.
Zasady postępowania z bezdomnymi i padłymi zwierzętami
W sytuacji napotkania zwierząt dzikich lub bezdomnych, nie należy ich niepokoić, drażnić i straszyć. Bardzo ważne jest, aby zachować własne bezpieczeństwo a o zaistniałej sytuacji powiadomić Urząd Miasta (w godzinach pracy Urzędu, tel. 83 3512488). Poza godzinami pracy Urzędu i w dni wolne, należy powiadomić Komendę Powiatową Policji (tel. 47 81 422 10).
Obowiązujące przepisy prawa (ustawa o ochronie zwierząt, ustawa o rzeczach znalezionych), nakładają na obywateli obowiązek reagowania w przypadkach napotkania zwierząt bezdomnych. Natomiast znęcanie się nad zwierzętami, w tym porzucenie zwierzęcia, traktowane jest jako przestępstwo i podlega karze. Wszelkie podejrzenia złego traktowania zwierząt należy zgłaszać najbliższej jednostce Policji (tel. 997), oraz Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii (tel. 83 352 70 15)
W sytuacji pokąsania człowieka przez nieznane zwierzę, pogryziony czy podrapany człowiek zgłasza się do przychodni lub na pogotowie ratunkowe. Tego rodzaju zdarzenie, Miasto zgłasza do Powiatowego Lekarza Weterynarii, celem podjęcia z urzędu stosownych działań mających na celu wykluczenie wścieklizny. Zwierzę które pogryzło człowieka należy w miarę możliwości przewieźć do przychodni weterynaryjnej lub wskazać jego lokalizację, aby rozpocząć procedurę obserwacji zwierzęcia w kierunku wścieklizny. 15-dniowa obserwacja kończy się wydaniem zaświadczenia o stanie zdrowia zwierzęcia i zaszczepieniem obserwowanego zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Jeżeli lekarz nie zauważy niepokojących objawów choroby, wówczas wystawia stosownej treści zaświadczenie o wykluczeniu wścieklizny u zwierzęcia, a zwierzę może zostać umieszczone w schronisku.
1. Odławianie bezdomnych psów i przekazywanie do schroniska.
Z uwagi na to, że na terenie Miasta nie funkcjonuje schronisko dla zwierząt. Współpracujemy w tym zakresie [od 2025 roku - aktualizacja z dn. 20.01.2025] ze Schroniskiem dla psów "Zwierzaki do wzięcia". Zgłoszenie potrzeby odłowienia lub zaopiekowania bezdomnego psa należy kierować:
- w godzinach pracy Urzędu Miasta Radzyń Podlaski, tj. 7:30 - 15:30, pod nr tel. 83 351 24 88, - po godzinach pracy Urzędu oraz w dni wolne, zgłoszenia należy kierować do Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim (tel. 47 81 422 10)
Aktualnie w schronisku nie ma zwierząt pochodzących z terenu Miasta.
Procedura adopcyjna zwierząt.
Osoby dorosłe zainteresowane adopcją zwierzęcia ze schroniska winny posiadać ze sobą dowód osobisty. Warunkiem adopcji jest:
- wizyta w schronisku i wybór konkretnego zwierzaka,
- rozmowa z kierownikiem schroniska w celu przedstawienia jak najwięcej szczegółów dotyczących psa lub kota, dowiedzenia się jakie wymagania odnośnie zwierzęcia mają przyszli opiekunowie i wspólny wybór właściwego czworonożnego przyjaciela. Należy pamiętać, że opieka nad psem czy kotem trwa kilka lub kilkanaście lat, dlatego bardzo istotny jest charakter, cechy indywidualne, konkretne zachowania, cechy nabyte i wrodzone każdego zwierzęcia z osobna,
- ankieta przedadopcyjna,
- podpisanie umowy adopcyjnej i odbiór zwierzęcia wraz z jego książeczką zdrowia.
Należy również zabrać ze sobą smycz, obrożę lub ewentualnie szelki.
Schronisko dla Psów "Zwierzaki do wzięcia" służy wszelką pomocą w wyborze przyszłego czworonożnego członka rodziny. Jednocześnie informujemy, że Schronisko nie pobiera żadnych opłat za adopcję psa lub kota. Adoptowane zwierzęta posiadają aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie, są zaczipowane i wysterylizowane lub wykastrowane.
2. Zwierzęta ranne znalezione lub będące ofiarami wypadków drogowych.
Leczeniem bezdomnych zwierząt na terenie Miasta Radzyń Podlaski zajmuje się Przychodnia Weterynaryjna S.C. J. Zdziennicki, A. Sych, ul. Warszawska 100, 21-300 Radzyń Podlaski.
Zgłoszenia rannych zwierząt należy kierować:
- w godzinach pracy Urzędu Miasta Radzyń Podlaski, tj. 7:30 - 15:30, pod nr tel. 83 351 24 88, - po godzinach pracy Urzędu oraz w dni wolne, zgłoszenia należy kierować do Komendy Powiatowej Policji (tel. 47 81 422 10), lub do Przychodni Weterynaryjnej tel. 83 352 03 13.
3. Zwierzęta padłe.
W przypadku padłych zwierząt domowych i dzikich, zgłoszenia należy kierować:
- w godzinach pracy Urzędu Miasta Radzyń Podlaski, tj. 7:30 - 15:30, pod nr tel. 83 3512488, - po godzinach pracy Urzędu oraz w dni wolne, zgłoszenia należy kierować do Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim (tel. 47 81 422 10).
W przypadku padłych zwierząt gospodarskich, zgłoszenia ich transportu i utylizacji przyjmuje PPP ”BACUTIL” Oddział Utylizacji w Zastawiu, 24-170 Kurów, tel. 81 882 47 27.
Jerzy Kaczan