Kompostowanie to najprostszy sposób na pozbycie pozbycie się odpadów biodegradowalnych i wykorzystania czystego kompostu przerobionego z odpadów organicznych do swojego ogrodu. Jeśli hodujesz kwiaty, warzywa, czy krzewy możesz wykorzystać kompost jako naturalny, bogaty w składniki odżywcze nawóz. Ponadto, pozbywasz się swoich bioodpadów bez ponoszenia dodatkowych kosztów wywozu, a kompost otrzymujesz zupełnie za darmo, proste? Sprawdź sam!

ZAKŁADANIE KOMPOSTOWNIKA I TWORZENIE KOMPOSTU:

 

1. Kompostownik należy zakładać między wiosną a jesienią, przy dodatnich temperaturach.

2. Kompostownik umieszczamy w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru, by uniknąć nadmiernego wysuszenia kompostu.

3. Na dnie układamy wysoką na 20 cm warstwę połamanych gałęzi i cieńszych gałązek, tworząc w ten sposób warstwę drenażową (aby umożliwić odpływ nadmiaru wody).

4. Następną warstwę tworzymy z zeszłorocznego kompostu lub ziemi ogrodowej.

5. Kolejne warstwy stanowią odpadki, przekładane warstwami ziemi lub drobnymi gałązkami.

6. Aby kompostowany materiał ulegał prawidłowemu procesowi mineralizacji (przemiany w żyzny nawóz), konieczne jest przemieszanie kompostu co dwa miesiące, z wyjątkiem najniższej warstwy gałęzi. Jeśli kompost jest suchy, należy dodatkowo polewać go wodą.

7. Proces kompostowania możemy wspomóc, dodając do kompostownika dojrzały zeszłoroczny kompost oraz zebrane dżdżownice. Przyspieszy to przemianę odpadków w nawóz.

8. Po około 12 miesiącach w normalnych kompostownikach powstaje dojrzały kompost, a przy termokompostownikach nawet po 2 miesiącach. Przypomina on wyglądem i zapachem świeżą ziemię. Można go wykorzystać w ogródku jako naturalny nawóz.

 

 page46.jpeg

 

Co wrzucamy do kompostownika?

1. Resztki warzyw i owoców;

2. Skorupki jaj;

3. Fusy od kawy i herbaty;

4. Skoszona trawa;

5. Opadłe liście, igły sosnowe;

6. Ściółka małych zwierząt domowych;

7. Resztki jedzenia w płynie.

 

 Kompostownik-Eco-650L-14380-283x425-nobckgr.jpg

 

Czego NIE WRZUCAMY do kompostownika?

1. Nabiał, tłuszcz, resztki mięsa, resztki ryb;

2. Odchody psów i kotów;

3. Niedopałki papierosów;

4. Opakowania;

5. Kolorowo zadrukowany papier;

6. Rośliny zaatakowane chorobami lub pasożytami;

7. Nieumyte skórki owoców cytrusowych i bananów.

 

Przypominamy, że na podstawie uchwały VI/33/2024 Rady Miasta Radzyń Podlaski z dnia 30 sierpnia 2024 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty, nowa opłata miesięczna za odpady obowiązywać będzie od 1 października 2024 r. i  stanowi iloczyn nowej stawki opłaty oraz ilości osób podanych w deklaracji, wg poniższego:

 

  • 31,00 zł za 1 osobę miesięcznie w przypadku kompostowania bioodpadów

 

  • 36,00 zł za 1 osobę miesięcznie w przypadku braku kompostowania bioodpadów

 

Jeśli chcieliby Państwo zmniejszyć miesięczną opłatę za odpady komunalne zachęcamy do kompostowania bioodpadów. W tym celu należy dostarczyć do tutejszego Urzędu nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zapraszamy!