Historia

sanguszko eust erazm 2mDziś, 23 czerwca obchodzimy 230. rocznicę ustanowienia Orderu Virtuti Militari. W gronie pierwszych 16 kawalerów odznaczenia przyznawanego przez Ojczyznę "tym, co służą jej najpiękniej i najlepiej", był - obok m.in. ks. Józefa Poniatowskiego i gen. Tadeusza Kościuszki - także urodzony w 1768 r. w radzyńskim pałacu Eustachy Erazm Sanguszko. Jego matką była znana z radzyńskiej legendy córka Marianny i Eustachego Potockich - Cecylia Urszula z Potockich Sanguszkowa.

konstytucja 3 maja m"Dzięki działalności m.in. Stanisława Kostki Potockiego i Ignacego Potockiego Polska jako pierwszy kraj w Europie otrzymała nowoczesną konstytucję" – czytamy w Wikipedii.Obaj bracia związani byli z Radzyniem: Ignacy Potocki urodził się w Radzyniu, jego brat przez pewien czas dziedziczył radzyński pałac. Spędzali tu wiele czasu, szczególnie w okresie powstawania Ustawy majowej.

Cebulka m607 lat temu - 14 kwietnia 1415 roku król Władysław Jagiełło dokumentem wydanym w Kaliszu nadał "pustkowie nad rzeką Białką" Mikołajowi Cebulce - sekretarzowi Wielkiego Księcia Witolda. Tą datą ziemie, na których leży m.in. Radzyń Podlaski weszły na stałe do historii. Mikołajowi Cebulce zawdzięczamy początek osadnictwa na naszych ziemiach.

wolodko1maW związku z rozpoczęciem tworzenia ekspozycji stałej Izby Pamięci „Warszawska 5a” znajdującej się w byłym areszcie Gestapo i UB w Radzyniu zwracamy się z apelem do osób posiadających wiedzę, materiały, pamiątki związane z osobami, które były tam więzione, o kontakt z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury (tel. 606-234-320 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

stagrowski plakat mOtwarcie wystawy  fotografii pt. „Mieczysław Stagrowski – nauczyciel, przyjaciel, człowiek wielki duchem” odbędzie się 23 grudnia na parterze Urzędu Miasta w Radzyniu (ul. Warszawska 32). Jej organizatorem jest Radzyński Ośrodek Kultury we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół I LO w Radzyniu Podlaskim. Początek o godz. 16.00.

sklepieniemZakończyła się renowacja sklepienia kaplicy Matki Boskiej w kościele pw. Świętej Trójcy. Od niedzieli będzie można podziwiać efekt prac.

mniszech nagrobek7 lipca 1572 w Knyszynie umarł Zygmunt II August - ostatni męski władca z dynastii Jagiellonów. Z tym tragicznym dla Polski wydarzeniem łączy się wątek radzyński. Właściciel Radzynia - Mikołaj Mniszech był przy śmierci króla, zachował się tam skandalicznie. Jego i brata Jerzego uwiecznił Jan Matejko na obrazie "Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie".

 
kościół remont2małyRozpoczął się remont zabytkowego kościoła pw. Świętej Trójcy w Radzyniu, zaliczanego do architektonicznych pereł renesansu lubelskiego. Zakres prac obejmie sztukaterie we wnętrzu kościoła oraz konserwatorski remont ścian. Renowację rozpoczęto od kaplic: północnej – pw. Matki Boskiej Różańcowej oraz południowej pw. Pana Jezusa.

Matejko konstytucja 3 maja miniaturaSynowie Marianny i Eustachego Potockich, po otrzymaniu gruntowne­go wykształcenia zgodnego z ideałami ówczesnej epoki oświecenia, okazali się jej sztandarowymi postaciami.

Palac korpus głównyW związku z podpisaniem umowy na rewitalizację korpusu głównego Pałacu Potockich - krótkie przypomnienie wartości architektonicznych, artystycznych i historycznych zabytku.

Radzyński Pałac Potockich należy do wąskiego grona dziesięciu najwspanialszych rezydencji rokokowych w Europie, wśród których wymienia się m.in. Wersal, drezdeński Zwinger, poczdamski Sanssouci, a w Polsce pałac Branickich w Białymstoku czy królewski Wilanów.