Dnia 5 września 2016 r. w Parku Miejskim odbył się długo zapowiadany I Radzyński Piknik Ekologiczny zorganizowany przez Miasto Radzyń Podlaski.

Imprezę otworzył z-ca Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski Pan Tomasz Stephan zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy. W całym wydarzeniu wzięło udział ponad 400 uczniów klas I – III z trzech radzyńskich szkół podstawowych. Piknik podzielony był na etapy:

1. Spektakl teatralny pt. "Mapa Marzeń" Teatru KULTURESKA z Trzemeśni k. Krakowa.

„Mapa marzeń” była to wesoła interaktywna opowieść o tym, jak ważne w życiu każdego z nas są marzenia. Na zaśmieconej polance można znaleźć stare gazety, zgniecione puszki, papierki po cukierkach, plastikowe torby i… mapę skarbów! Takiego odkrycia dokonał osiołek Olek, który zachęcony napisem: „Jeżeli skarby zostaną odnalezione, wszystkie marzenia będą spełnione!”, wyruszył na poszukiwania! W wyprawie „po marzenia” towarzyszyli mu jego przyjaciele – mysia Gabrysia i żabka Beatka. Każdy z nich miał już dość życia wśród zanieczyszczonej przyrody, której pragnie pomóc. Przy udziale dzieci polana została oczyszczona, skarb odnaleziony, a marzenia bohaterów spełnione. Ponadto uczestnicy nauczyli się prawidłowo segregować odpady komunalne, dowiedzieli się jak dbać o środowisko, jak ważny jest recykling i ponowne użycie odpadów. Uczestnicy interaktywnej zabawy na scenie, za pomoc aktorom i zaangażowanie, otrzymali eko upominki z logo „Radzyń segreguje!” od Miasta Radzyń Podlaski.

 

2. Koncert pt. „Żabka i Żuczek” Adama Witkowicza z INTRO Ośrodka Edukacji Muzycznej w Świdniku wraz z zespołem, liczne animacje pomiędzy poszczególnymi punktami pikniku.

Koncert pt. „Żabka i Żuczek” to muzyczny program edukacyjny, mający na celu integrację dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Adam Witkowicz przeprowadził z dziećmi liczne interaktywne animacje, eko zabawy, tańce. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w licznych atrakcjach na scenie i poza nią. Poprzez zabawne animacje i piosenki nauczyły się jak ważne są postawy ekologiczne, dbanie o środowisko i segregacja odpadów komunalnych, a także poprzez wspólnie złożone obietnice o szanowaniu przyrody zachęcił dzieci do aktywnego eko życia.

 

3. Warsztaty recyklingowe, zorganizowane przez ABRYS Sp. z o. o. z Poznania.

Dzieci nauczyły się jak w prosty sposób „dać drugie życie” odpadom, jak z odpadów zrobić praktyczne rzeczy codziennego użytku jak: torby ekologiczne kolorowane owocami, podkładki z drewna pod ciepłe napoje, wazony z plastiku i aluminium, biżuterię z plastiku oraz wikliny. Ponadto dzieci wzięły udział w grze „Ekozmagania” w formie koła fortuny. Kręciły kołem i po uzyskaniu prawidłowej odpowiedzi na eko zagadkę otrzymywały nagrody z logo „Radzyń segreguje!”, ufundowane przez Miasto Radzyń Podlaski.

 

4. Pokaz mody recyklingowej wykonany przez uczniów trzech radzyńskich szkół podstawowych w formie konkursu.

 

W konkursie na najlepszy strój po recyklingu wzięło udział 36 dzieci z trzech radzyńskich szkół podstawowych. Uczestnicy zaprezentowali swoje eko stroje na scenie. Wykonując je wykazali się niebywałą pomysłowością i maksymalnym użyciem odpadów. Spośród wszystkich uczestników komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze prace, wg poniższego:

I miejsce: Wiktor Kowalski z kl. II B Szkoły Podstawowej nr 2

II miejsce: Hanna Stefaniak z kl. III A Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego

III miejsce: Damian Rolak z kl. III D Szkoły Podstawowej nr 2

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, a pozostali uczestnicy upominki z logo „Radzyń segreguje!”.

 

 

5. Występ radzyńskiej grupy tanecznej „Show Dance” Joanny Pastuszewskiej.

Grupa w strojach po recyklingu udowodniła wszystkim, że nawet z odpadów jak stare porwane ubrania można stworzyć futurystyczne stroje, które można później użyć do inscenizacji. Pokazały swój wielki talent, a także to, że mimo niepogody można świetnie się bawić tańcem. Grupa swoim występem w sposób spektakularny uwieńczyła I Radzyński Piknik Ekologiczny.

 

 

6. Prezentacja śmieciarki do odbioru odpadów komunalnych

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. z Radzynia Podlaskiego udostępniło pojazd w celach edukacyjnych. Każdy uczestnik mógł wejść do śmieciarki, zobaczyć jak działa i jakie odpady odbiera, a także dowiedzieć się jak prawidłowo segregować odpady oraz gdzie trafiają od momentu wrzucenia ich do kosza.

 

I Radzyński Piknik Ekologiczny spełnił swoją edukacyjną rolę. Wszystkie punkty opisane w harmonogramie finansowym stanowiącym załącznik do wniosku o dotację zostały zrealizowane. Dzięki realizacji poszczególnych zadań najbardziej skorzystały dzieci klas I-III szkół podstawowych w Radzyniu Podlaskim, ich rodzice/opiekunowie oraz nauczyciele i dyrektorzy. Wszyscy uczestnicy pikniku poznali sposoby prawidłowej segregacji odpadów komunalnych w naszym mieście, jak chronić nasze najbliższe środowisko poprzez liczne animacje i eko zabawy/piosenki oraz spektakl teatralny, jak ponownie w sposób kreatywny wykorzystać odpady, dać im drugie życie poprzez warsztaty recyklingowe, pokaz mody recyklingowej i pokaz tańca w odzieży po recyklingu. Dzieci stały się młodym pokoleniem ekologów potrafiącym prawidłowo segregować odpady, które później można efektywnie i efektownie wykorzystać. Uczestnicy zdobytą wiedzę i umiejętności przeniosą do domu, gdzie tak jak na warsztatach będą mogli stworzyć „coś przydatnego” z odpadów. Przy okazji będą mogli przekazać swoje doświadczenie innym, kolegom, czy rodzinie. Z niecierpliwością czekamy na II Radzyński Piknik Ekologiczny.

 

 

I Radzyński Piknik Ekologiczny współfinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie

 

 

 

Piknik zrealizowany został dzięki:

1. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Al. Tysiąclecia 28 A, 21-500 Biała Podlaska;

2. Radzyński Ośrodek Kultury, ul. Jana Pawła II 4, 21-300 Radzyń Podlaski;

3. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o., ul. Lubelska 5, 21-300 Radzyń Podlaski;

4. Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych Sp. z o. o. w Adamkach, ul. Lubelska 5, 21-300 Radzyń Podlaski;

5. Lasy Państwowe Nadleśnictwo w Radzyniu Podlaskim, ul. Kocka 1, 21-300 Radzyń Podlaski;

6. Gabinet Stomatologiczny, Laboratorium Protetyczne s. c. Maria i Adam Sidorowicz, ul. Armii Krajowej 27, 21-300 Radzyń Podlaski,

7. Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, ul. Ostrowiecka 35, 21-300 Radzyń Podlaski;

8. WODMAR Sławomir Kiewel, ul. Powstania Styczniowego 7 A, 21-300 Radzyń Podlaski;

9. KRIS – AUTO Krzysztof Grochowski, ul. Kleeberga 26 A, 21-300 Radzyń Podlaski;

10. Przedsiębiorstwo POLESIE Jadwiga i Henryk Hałajko, ul. Partyzantów 99, 21-300 Radzyń Podlaski;

11. VOBOS Paweł Olejniczak, ul. Wisznicka 63, 21-300 Radzyń Podlaski;

12. Dr Gerard Sp. z o. o., ul. Partyzantów 32, 21-300 Radzyń Podlaski;

13. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego, ul. Jana Pawła II 25, 21-300 Radzyń Podlaski;

14. Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Sitkowskiego 3 i Chmielowskiego 5A, 21-300 Radzyń Podlaski;

15. Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Sitkowskiego 1 B, 21-300 Radzyń Podlaski;

16. Wydział Zarządzania Mieniem Komunalnym Urzędu Miasta Radzyń Podlaski, ul. Warszawska 32, 21-300 Radzyń Podlaski.

Wszystkim partnerom I Radzyńskiego Pikniku Ekologicznego serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej eko współpracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GALERIA I RADZYŃSKIEGO PIKNIKU EKOLOGICZNEGO: