W ramach prowadzonej przez Miasto Radzyń Podlaski edukacji ekologicznej wśród dzieci dnia 9 lutego 2016 r. w sali kina Oranżeria odbył się spektakl teatralny pt. "Zielony Kopciuszek" wykonany przez Teatr Kultureska.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 630 dzieci z trzech szkół podstawowych w Radzyniu Podlaskim. Spektakl w prosty sposób przypomniał najmłodszym jak ważny jest szacunek wobec przyrody, a także uczył jak o  nią dbać. Utrwalił i poszerzył wiedzę na temat zasad segregacji odpadów komunalnym w naszym mieście i znaczenia właściwego gospodarowania odpadami. Ponadto ukazał negatywne skutki palenia śmieci w domowych paleniskach, ogrzewania domów węglem, dużej ilości spalin samochodowych, zachęcił do walki z problemem zanieczyszczeń. Przedstawienie dzięki baśniowej atmosferze opowieści o Kopciuszku gwarantował niezapomniane przeżycia teatralne i efektywną edukację ekologiczną.

Fabuła jednak różniła się nieco od tej braci Grimm. Okrutny los skazał Kopciuszka na mieszkanie z macochą i dwójką brzydkich sióstr. Dobra bohaterka nie rezygnuje jednak z marzeń. Zawsze przecież może liczyć na wsparcie zabawnych przyjaciół- Motylka Emilki i Szczurka Burka. Staną oni na wysokości zadania, by wszystko potoczyło się jak w bajce- magiczna przemiana w księżniczkę pozwoli Kopciuszkowi dotrzeć na bal, na którym spotka wymarzonego księcia. Zgodnie jednak z treścią bajki o Kopciuszku, czar pryska o północy. Dlaczego? Bo królewicz okazuje się Księciem von Bałaganem, który nie dba o przyrodę. Kopciuszek nie chce żyć w królestwie, nad którym unosi się smog, ludzie palą śmieci i ich nie segregują. Jak odnaleźć drogę do serca Kopciuszka, rozkochanego w czystej naturze? Wraz z dziećmi Książe szukał odpowiedzi na to pytanie.

Galeria zdjęć ze spektaklu: