66eaefc1e4b69 o largeMiasto Radzyń Podlaski zajęło I miejsce w konkursie EKO LIDER w woj. lubelskim i II miejsce w konkursie EKO LIDER XX-lecia. 17 września 2024 r. W Lubelskim Centrum Konferencyjnym podsumowano ranking „EkoGmina” i wręczono wyróżnienia najbardziej proekologicznym gminom. Nasze Miasto zdobyło dwie nagrody w dwóch najważniejszych kategoriach.

Na stronie organizatora tj. Kuriera Lubelskiego czytamy: Organizując ranking „EkoGmina” chcemy uhonorować samorządy, które angażują się w ochronę środowiska i promują rozwiązania proekologiczne. Ranking został opracowany dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Urzędu Statystycznego w Lublinie. Ocenialiśmy efektywność podejmowanych przez samorządy działań w kluczowych obszarach szeroko pojętej ekologii.

- Fakt, że lokalny dziennik angażuje się i nagłaśnia temat ekologii, który dzisiaj jest bardzo ważny, pokazuje, że zrobiliśmy ogromny krok również w świadomości mieszkańców. Wszystkim samorządowcom należą się podziękowania, ponieważ wystarczy spojrzeć na poszczególne miejscowości i gołym okiem widać podejście ekologiczne. Solary na dachach, pierwsze farmy wiatrowe, czy termomodernizacje budynków. Jesteśmy świadkami przemiany, która dzisiaj jest priorytetem w Europie – podkreśla Andrzej Maj, wicewojewoda lubelski.

Z kolei wicemarszałek województwa lubelskiego, Marek Wojciechowski, zapowiedział już dalsze wsparcie samorządów w podejmowanych działaniach na rzecz ochrony środowiska. - To są naprawdę bardzo trudne działania, z którymi na co dzień się borykacie – zwrócił się do zebranych w LCK samorządowców. - My to widzimy i będziemy te zadania wspierać ze środków europejskich oraz KPO na lata 2021-2027. Na projekty związane z szeroko pojętym zakresem ochrony środowiska przeznaczymy 690 milionów euro, czyli ok. trzech miliardów złotych. Te pieniądze trafią do samorządów – powiedział Marek Wojciechowski.

Wicemarszałek zapowiedział także uruchomienie od 4 listopada środków z KPO, w kwocie 80 milionów złotych, na gospodarkę wodno-ściekową.

- Trudno wyobrazić sobie dzisiaj rozwój gminy bez myślenia proekologicznego. Samorządy działają w sposób bardzo przemyślany i środki na działania związane z ochroną środowiska wydają na projekty, które najlepiej przysłużą się gminie i jej mieszkańcom – zauważa Krzysztof Nowacki, redaktor naczelny Kuriera Lubelskiego.

A działania proekologiczne nie zawsze muszą być duże. - Każdy może być bardziej proekologiczny, więc zmiany zacznijmy od siebie i małymi krokami, jak miasto Lublin, możemy dążyć do dużego celu – podkreślał Tomasza Fulara, wiceprezydent Lublina.

Przed wręczeniem nagród o zasadach i szczegółach powstania rankingu opowiedział dr Andrzej Jakubowski, główny specjalista Urzędu Statystycznego w Lublinie, który był partnerem merytorycznym i przyczynił się do opracowania wyników. - Po raz pierwszy nie badaliśmy tylko roku ubiegłego, ale podsumowaliśmy 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zdecydowaliśmy się na podsumowanie zmian, które zaszły od 2004 roku. Analizowaliśmy zarówno stan obecny, jak i zmiany, które zaszły w tym okresie – mówił Jakubowski. - Tutaj nie ma przegranej gminy. Każda poczyniła ogromny progres, a my po prostu nagradzamy najlepszych z najlepszych – dodał.

Nagrodzeni w rankingu EkoGmina

W kategorii „Eko Lider” nagradzanie rozpoczęliśmy od gmin miejskich. Zwycięzcą zostało Miasto Radzyń Podlaski. Nagrody wręczali wicemarszałek Marek Wojciechowski, członek zarządu województwa lubelskiego Jarosław Kwasek oraz redaktor naczelny „Kuriera” Krzysztof Nowacki.

- Przed rokiem byliśmy trzecią gminą, w tym roku jesteśmy pierwsi. To pokazuje, że kierunek, który obraliśmy jest prawidłowy i bardzo potrzebny naszym mieszkańcom – przyznał odbierając nagrodę Piotr Tarnowski z Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym UM Radzyń Podlaski.

66eaf2a2db027 o large

66eaf29ce80d2 o large

https://lublin.tvp.pl/82351545/eko-gminy-wyroznione-sprawdz-ktore-w-ostatnich-latach-zadbaly-o-ochrone-srodowiska

Drugie miejsce zajęło miasto Hrubieszów, a trzecie Terespol. W kategorii gminy wiejskie zwycięzcą została gmina Konstantynów, wyprzedzając Biłgoraj oraz Włodawę. Natomiast w gminach miejsko-wiejskich pierwsze miejsce przypadło miastu Janów Lubelski, a kolejne miastom Zwierzyniec i Kock.

Podsumowując 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej redakcja Kuriera Lubelskiego wręczyła statuetki w kategorii „Ekolider 20-lecia”. Do grona wręczających dołączył Marcin Wiczuk, dyrektor Regionu Lubelskiego Banku Gospodarstwa Krajowego. Pierwsze miejsce zajęła gmina Janów Lubelski. Drugie było miasto Radzyń Podlaski, a trzecie miasto Hrubieszów.

66eaefbd39373 o large

66eaefc1e4b69 o large

66eaefc5b7552 o large

Kolejne kategorie, w których nagrodziliśmy gminy to „Gmina Ekooperatywna”, a do wręczania wyróżnień dołączyli dyrektor biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Radosław Więk oraz dyrektor Biura Reklamy „Kuriera”, Iwona Sikora-Augustynek. Wyróżnienia otrzymali: miasto Lublin, Biała Podlaska i Chełm. Natomiast w kategorii „Gmina Ekoskuteczna” nagrodzone zostały miasta Biała Podlaska, Lublin i Łuków. Nagrody specjalne dla samorządów, które znalazły uznanie redakcyjnej kapituły (oceniającej największe ekoinwestycje zrealizowane w latach 2003-2023) trafiły w ręce przedstawicieli gminy Jastków, miasta Krasnystaw oraz gminy Wisznice.

Spotkanie w Lubelskim Centrum Konferencyjnym było również okazją do nagrodzenia laureatów w konkursie „Nasze Dobre Lubelskie”. Plebiscyt ten ma na celu promowanie produktów, usług i inicjatyw, które wyróżniają nasz region i stanowią wizytówkę województwa lubelskiego. Uczestników konkursu łączy wysoka jakość oferowanych dóbr, a także zaangażowanie w rozwój lokalnej gospodarki i dbałość o tradycje regionu. „Nasze Dobre Lubelskie” to także okazja do wypromowania produktów, które kojarzą się z Lubelszczyzną. Nie tylko już uznanych, ale także nowości, które zdobywają serca konsumentów. W gronie laureatów znalazło się sześć firm: EURO-AGRO Consulting Beata Krzewińska, Piekarnia - Cukiernia Marcin Orlikowski, Anabilis, Zespół Pałacowo- Parkowy i Stajnia w Jabłonnej Marii Nowińskiej, Krokiecik – bar gastronomiczny i Sklep Zoologiczny ZooArt

Ekologiczna okładka

Nie wszystkie nagrody tego wieczoru trafiły w ręce samorządowców i przedsiębiorców. Specjalny konkurs przygotowaliśmy dla dzieci. Najmłodszym zaproponowaliśmy przygotowanie okładki Kuriera Lubelskiego z materiałów, które zazwyczaj trafiają do kosza. Konkurs „Eko-Design nowa okładka Kuriera Lubelskiego” promuje redukcję odpadów i recykling.

Kurier Lubelski gratuluje wszystkim wyróżnionym oraz nagrodzonym i życzy wytrwałości w realizowaniu inicjatyw związanych z ekologią i ochroną środowiska naturalnego.

Partnerzy gali to: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Partnerzy wydarzenia: Euro Agro Consulting Beata Krzewińska i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie. Patronatem honorowym inicjatywę objęli wojewoda lubelski Krzysztof Komorski i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Natomiast patronami medialnymi były Radio Lublin i TVP3 Lublin.

Źródło: www.kurierlubelski.pl