W czwartek 5 grudnia 2019 r. o godz. 17:00 w radzyńskim kinie Oranżeria odbyło się spotkanie informacyjne pn. "UWAGA SMOG." Organizatorami spotkania byli: Miasto Radzyń Podlaski oraz Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Spotkanie zorganizowano w ramach edukacji ekologicznej mieszkańców prowadzonej przez Miasto Radzyń Podlaski. Spotkanie rozpoczął Pan Robert Targoński - Sekretarz Miasta, prowadził Pan Krzysztof Gorczyca - Prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka i Piotr Tarnowski - Inspektor WZM Urzędu Miasta. Uczestnicy spotkanie przede wszystkim dowiedzieli się, że jaki jest stan powietrza w Radzyniu, który wg czujnika Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (zlokalizowany na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej przy ul. Sitkowskiego) jest alarmująco zły.

Nie mamy w Polsce poważniejszego problemu niż smog, jeśli chodzi o jakość i długość życia – mówił Krzysztof Gorczyca, prezes TdNiC. – Poświęcamy dużo uwagi zdrowemu odżywianiu czy bezpieczeństwu ruchu drogowego, ale jest to 15 razy mniej niż ofiary brudnego powietrza. Ci ludzie nie umierają gwałtownie, ale nie ma większej przyczyny śmiertelności i chorób niż zanieczyszczone powietrze, którym ciągle oddychamy - zaakcentował ten fakt prelegent. Krzysztof Gorczyca skupił się nad jakością paliwa, którego używamy do ogrzewania swoich domów. Przekonywał on, że lepiej przejść na mniej trujące źródła ciepła, jak wysokiej jakości brykiet, gaz, pelet czy długo sezonowane, wysuszone drewno. Dla przykładu w województwie lubelskim, 1 grudnia br. mamy odczyty z czujników pyłu zawieszonego między 56 a 107 i ta najwyższa wartość znajduje się w Radzyniu – mówił prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Na dodatek znajduje się w miejscu dobrze przewietrzonym, bo w sąsiedztwie rzeki, ścieżki rowerowej, od południa bloki. Nie chcę sieć paniki, ale warto sobie zdać sprawę, bo nawet małe miejscowości mają problem ze smogiem – tłumaczył.

Miasto Radzyń pomimo braku gęstej zabudowy, braku wieżowców i korków w komunikacji samochodowej ma duży problem smogowy. W okresie grzewczym, na niskiej wysokości, widzimy zawieszoną, często żółtą i gryzącą chmurę smogową. Niska emisja w naszym miasteczku spowodowana jest przede wszystkim używaniem złej jakości węgla w starych instalacjach CO - mówił Piotr Tarnowski. Wyznaczone normy są notorycznie przekraczane. Mieszkańcy, którzy sądzą, że kupując tani węgiel zaoszczędzą, palą śmieci w piecu trują siebie i swoich najbliższych. Taki opał powoduje ogromne zanieczyszczenie powietrza i środowiska naturalnego, a także jest nieekonomiczny. W wyniku spalenia taniego węgla (taki węgiel ma małą kaloryczność przy dużej wilgotności) nie uzyskamy dużo ciepła, a jedynie dużo popiołu, często kamieni, który stanowi odpad, zanieczyszczamy przewód kominowy, zatruwamy wodę gruntową, glebę, na której potem prowadzimy ogród, czy sad - wyjaśniał Tarnowski.

Najlepszym, najbardziej efektywnym ekonomicznie i środowiskowo jest wymiana "kopciucha" na piec nowszy, ekologiczny, spełniające wszystkie normy np. węglowy 5 klasy eco design, pellet, agropellet, gaz lub po prostu na przyłączenie się do PEC - u.  Pieniądze na ten cel można pozyskać ze środków Programu "CZYSTE POWIETRZE". Więcej informacji i pomoc przy złożeniu wniosku można uzyskać w Urzędzie Miasta Radzyń Podlaski w każdą środę w godz. 8 - 15:30 w pokoju nr 303 na III piętrze.

Jeśli jednak mimo wszystko nie chcecie Państwo wymieniać pieca, zachęcamy do tzw. "palenia od góry". Taki spalanie węgla czy drewna (również w kominku) powoduje mniejszą emisję niebezpiecznych pyłów oraz zmniejsza ilość użytego wkładu, jest ekonomiczne. Palenie od góry w prosty sposób oznacza nic innego niż ułożenie wkładu węgla i/lub drewna od najgrubszego na dole do najcieńszego na górze i rozpalenie górnej warstwy cienkiej składającej się z drewna, podpałki itd. Ogień zejdzie w dół wypalając stopniowo wszystko to, co normalnie byłoby dymem. Pozostały koks starczy jeszcze na kilka lub kilkanaście godzin. Później należy zgarnąć cały żar na jeden bok rusztu, dołożyć paliwa na pustą stronę rusztu. Świeże paliwo stopniowo zapali się od żaru.

Ponadto, Miasto Radzyń Podlaski zapowiada szereg akcji wspomagających ochronę powietrza, oprócz obsługi biura "Czystego Powietrza", zakup czujników pyłów PM 2,5 i PM 10, akcje informacyjne, spotkania, wydanie ulotek i broszur, publikacje artykułów w prasie i lokalnych mediach, w tym społecznościowych.

Pamiętajmy, że jakość powietrza zależy tylko od nas samych, tym czym i jak palimy w piecu. Dbajmy o zdrowie, rocznie ze względu na brudne powietrze umiera 40-50 tysięcy osób w Polsce. Możemy temu zapobiec. Dla wszystkich zainteresowanych jakością powietrza w naszym mieście przypominamy, że taki czujnik znajduje się również na budynku firmy Spomlek. Możecie w każdym momencie podglądać jego parametry tutaj!

Galeria zdjęć ze spotkania:

Zdjęcia: Michał Maliszewski, FLOW MEDIA, iledzisiaj.pl