DSC 003612 kwietnia 2017 r. w sali kina Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbyła się kolejna akcja edukacji ekologicznej Miasta Radzyń Podlaski w formie spektaklu edukacyjno - ekologicznego pn. "Kosmolenie ratują Ziemię".

Akcja skierowana była dla przedszkolaków ze wszystkich przedszkoli z terenu Radzynia tj. ok 533 osób. Sztukę wystawił Teatr Kultureska z Trzemieśni.

"Kosmolenie ratują Ziemię" to spektakl dla najmłodszych, który przeniósł ich w czasie tj. do roku 3016 i czasoprzestrzeni. Oparty został na autorskim scenariuszu i autorskiej bajkowej muzyce. Wszystkie piosenki były śpiewane przez aktorów na żywo i posiadały ekspresyjną choreografię. Spektakl opatrzony został barwną scenografią i ręcznie robionymi kostiumami, a także wyjątkowymi efektami świetlnymi i efektami specjalnymi. Przez całe 60 minut bawił widzów - zarówno tych najmłodszych, jak i nauczycieli oraz opiekunów. Spektakl w prosty sposób przypomniał najmłodszym jak ważny jest szacunek wobec przyrody, a także nauczył jak o nią dbać. Utrwalił i poszerzył wiedzę na temat zasad segregacji odpadów komunalnym w naszym mieście, znaczenia właściwego gospodarowania odpadami oraz jak ważne są pszczoły w naszym życiu. Ponadto ukazał negatywne skutki palenia śmieci w domowych paleniskach, ogrzewania domów węglem, dużej ilości spalin samochodowych, zachęcił do walki z problemem zanieczyszczeń. Przedstawienie dzięki baśniowej atmosferze opowieści i interaktywnej formie gwarantował niezapomniane przeżycia teatralne oraz efektywną edukację ekologiczną. Dzieci, które zostały zaproszone na scenę i aktywnie uczestniczyły w eko teatrzyku otrzymają gadżety promujące selektywną zbiórkę odpadów i eko zachowania z logo „Radzyń segreguje!”, ufundowane przez Miasto Radzyń Podlaski.

Sztukę oraz zakup gadżetów dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.