Uroczystą Mszą św. odprawioną w piątek 13 stycznia w kościele pw. Świętej Trójcy rozpoczęto obchody święta Szkoły Podstawowej nr 1, przypadające w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Eucharystia została odprawiona w intencji obecnych jak i byłych nauczycieli, pracowników oraz uczniów tej placówki.
We wprowadzeniu do Mszy św. ks. kan. Andrzej Kieliszek wyraził radość z faktu, że uroczystości rozpoczynają się w historycznym kościele pw. Świętej Trójcy, „w którym powstańcy się gromadzili, modlili się, powierzali swe życie Bogu, mając przystąpić do walki”. - Byli zaprzysiężani na krzyż, który do dziś przechowywany jest w kaplicy Pana Jezusa – wskazał ksiądz proboszcz.
Przypomniał również, że Radzyń odegrał ważną rolę na mapie walk powstańczych oraz że pamięć o tym wydarzeniu jest w naszym mieście żywa, o czym świadczą nazwy kilku ulic, przede wszystkim imię Szkoły Podstawowej nr 1.
Nawiązując do Ewangelii o uzdrowieniu paralityka, kapłan powiedział w homilii: - Kiedy patrzymy na historię Ojczyzny oraz własnego życia, mamy świadomość, że bez Boga cuda się nie będą dokonywać. To waśnie wiara pozwala nam patrzeć z nadzieją w przyszłość, uśmiechać się nawet wtedy, gdy jest ciężko. Człowiek zawsze może klęknąć przed Panem Bogiem i zawołać: „Ratuj!”. Jestem przekonany, że każdy z nas klęka do modlitwy i robi to z czystym sercem przepełnionym wiarą. I wstaje silniejszy.
W kontekście wydarzeń sprzed 154 lat przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. - Patrzymy w historię, dziękujemy za wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę, walczyli, by Polska była Polską a Polak Polakiem, byśmy mogli po polsku rozmawiać, uczyć się, poznawać piękną historię naszej Ojczyzny. Wskazał, że dziś patriotyzm realizujemy przez dobrze wykorzystany czas, naukę, uczciwą pracę, modlitwę. - To są podstawy, które na nowo budują naszą Ojczyznę – stwierdził ks. A. Kieliszek.
Tuż po Eucharystii burmistrz miasta Jerzy Rębek wraz z dyrektor szkoły Danutą Bukryj – Pałką oraz delegacją uczniowską złożyli kwiaty pod Krzyżem Powstańczym znajdującym się przy ulicy Powstańców Styczniowych. Dalsze uroczystości przeniosły się do szkoły, gdzie uczniowie pod kierunkiem swoich pań nauczycielek zaprezentowali akademię o tematyce powstańczej.
- „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”… te słowa, wypowiedziane ponad 400 lat temu przez kanclerza Jana Zamoyskiego są pewnego rodzaju zobowiązaniem dla wszystkich pokoleń. Pomimo że od tych słów minęło wiele lat, to nadal są aktualne. Dziękuję nauczycielom, wychowawcom i rodzicom za to, że wpajacie im te wartości, za które kiedyś ginęli nasi przodkowie. To właśnie dzieci są naszą przyszłością i to w ich rękach będzie leżała przyszłość naszego kraju – mówił na zakończenie akademii burmistrz.