Wrocław ma swoje krasnale, Lublin koziołki a Radzyń niedźwiadki! Z inicjatywy burmistrza Jerzego Rębka oraz dyrektora Radzyńskiego Ośrodka Kultury Roberta Mazurka powstaje Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka. Połączy on wyjątkowe miejsca w naszym mieście, istotne pod względem historycznym, kulturalnym i turystycznym. Jego początek znajduje się na Skwerze Podróżników.

Celem powstania Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Radzynia. Pierwszy niedźwiadek nazywa się Podróżnik i stoi na skwerze, gdzie swoje tabliczki odsłonili już najwięksi globtroterzy w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Jest to idealne miejsce do rozpoczęcia wędrówki po Radzyniu.

W ramach tej inicjatywy powstanie kilkanaście rzeźb, które zostaną rozstawione w różnych miejscach Radzynia. Indywidualny charakter każdej z nich zapewni atrakcyjność oraz nawiązanie do faktów związanych z danym miejscem. Ponadto miasto pragnie wokół rzeźb niedźwiadków integrować życie społeczne, kulturalne i turystyczne.

W najbliższych miesiącach w Radzyniu pojawią się kolejne niedźwiadki. W związku z tym inicjatorzy utworzenia Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka zwracają się do wszystkich mieszkańców miasta z prośbą o wskazanie miejsc, w których mogą one stanąć. Propozycje miejsc i imion dla niedźwiadków wysyłajcie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

niedzwiadek podroznikNiedźwiadek Podróżnik
Niedźwiadek Podróżnik stoi w południowo-wschodnim rogu Skweru Podróżników w Radzyniu Podlaskim, który powstał w ramach „Radzyńskich Spotkań z ​Podróżnikami”. Cykl organizowany od 2012 roku bardzo szybko stał się ważną imprezą, która zapewniła sobie poczytne miejsce w kulturalno-towarzyskim życiu Radzynia. Każda jego edycja to gwarancja ciekawego tematu, barwnej opowieści oraz spotkania z nietuzinkową osobowością podróżnika. I oczywiście – zdobycia szerokiej wiedzy o dalekich, egzotycznych lub też tajemniczych miejscach, odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo. Relacje z wypraw to nie tylko pasjonujące, czasem mrożące krew w żyłach, czasem wzruszające, ale także pełne humoru opowieści, ale również – pokazy slajdów, przywiezionych z szerokiego świata pamiątek, projekcje filmów, wystawy fotograficzne, warsztaty czy koncerty.
Uroczysta inauguracja Skweru Podróżników w Radzyniu Podlaskim odbyła się 21 maja 2015 roku. Dokonał jej Aleksander Doba – pierwszy człowiek na świecie, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, wykorzystując do tego wyłącznie siłę własnych mięśni. Odsłaniane na skwerze tabliczki nawiązują do herbu Radzynia Podlaskiego i mają kształt łapy niedźwiedzia, w którą wpisane jest imię i nazwisko podróżnika. W ten sposób zwierzak symbolicznie wędruje po skwerze.
Od 2015 roku swoje tabliczki odsłonili tutaj m.in.: wspomniany Aleksander Doba, Elżbieta Dzikowska (wspólną z Tony Halikiem), Nela Mała Reporterka, Arkady Paweł Fiedler (wspólną ze swoim dziadkiem Arkadym Fiedlerem i ojcem Arkadym Radosławem Fiedlerem), Marek Kamiński, Jacek Pałkiewicz, Tomek Michniewicz, Piotr Pustelnik, Marek Fiedler, Marek Niedźwiecki, Aleksandra i Karol Lewandowscy, Robert Makłowicz, Krzysztof Wielicki, Przemek Kossakowski, Miłka Raulin i Beata Pawlikowska. Skwer stał się już niewątpliwą atrakcją turystyczną Radzynia.