Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
  • HEADER - Nie usuwać!!!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

mecenat radzyn okladka wiz 230518 2W Radzyńskim Ośrodku Kultury można zakupić pięknie wydaną książkę "Mecenat dawnych właścicieli Radzynia Podlaskiego a rozwój centrum kulturalnego na Podlasiu w połowie XVIII wieku". Publikacja zawiera materiały z konferencji, zorganizowanej w Radzyniu w 2019 r. przez Związek Rodu Kątskich, radzyński Oddział Archiwum Państwowego oraz Urząd Miasta Radzyń Podlaski.

Publikacja zawiera szereg ciekawych artykułów dotyczących historii Radzynia, sylwetek jego właścicieli i wartości architektonicznych Pałacu Potockich. Oto ich autorzy i tytuły :

Część I publikacji PORTRETY OSIEMNASTOWIECZNYCH WŁAŚCICIELI RADZYNIA:

Janusz Siemion: Stanisław Antoni Szczuka – Podkanclerzy Litewski, jedna z najważniejszych postaci ówczesnej Rzeczypospolitej, „Pan na Radzyniu i Szczuczynie”
Robert Antoń: Jan Stanisław Kątski – przykład żołnierza, polityka i literata I połowy XVIII wieku
Edyta Oworuszko: Pozostałości księgozbioru Potockich z Radzynia Podlaskiego w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie
dr Joanna Kowalik-Bylicka: Marianna z Kątskich Potocka – mecenaska kultury, bibliofilka, tłumaczka, wzorowa matka – w 250. rocznicę śmierci (w świetle korespondencji)

dr hab. Krzysztof Gombin: Inicjatywy artystyczne oraz polityka gospodarcza Eustachego Potockiego

dr hab. Joanna Subel: Twórczość skrzypcowa Karola Lipińskiego – konglomerat form i gatunków klasyczno-romantycznych

Część II:  PAŁAC RADZYŃSKI JAKO SPLENDOR WŁADZY I MĄDROŚCI MECENATU

dr hab. Krzysztof Gombin: Radzyński pałac – wybitne dzieło architektury polskiego rokoka. Analiza formy i treści
dr Tomasz Dziubecki: Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim jako magnacka manifestacja statusu politycznego i gustu artystycznego

Zapraszamy też do lektury przedmowy do publikacji autorstwa Burmistrza Radzynia Podlaskiego, Jerzego Rębka.

Zjazd członków Związku Rodu Kątskich, który odbył się w Radzyniu Podlaskim w dniach 7–9 czerwca 2019 roku, był ważnym wydarzeniem dla naszego miasta – zarówno pod względem naukowo-poznawczym jak i artystycznym. Zaszczytem było dla naszej społeczności goszczenie potomków Rodu niezwykle zasłużonego dla całej Rzeczypospolitej, także – w szczególny sposób dla naszego miasta. Z wielką radością i satysfakcją przyjęliśmy wiadomość o publikacji, zawierającej materiały z konferencji naukowej, która stanowiła ważną część spotkania.

Ma ona szczególne znaczenie w tym czasie, gdyż w roku 2023 zakończy się remont Pałacu Potockich i wyjątkowy zabytek – europejskiej klasy perła rokoka – rozpocznie nowy etap swego istnienia, będzie mógł rozbłysnąć pełnym blaskiem i przyciągać rzesze turystów, którzy tu będą poznawać chwalebne karty naszej historii i zachwycać się pięknem zabytku. W Muzeum Kultury Sarmackiej, które tu powstanie, będzie miejsce dla zaprezentowania Sarmatyzmu Oświeconego, którego reprezentantem był bez wątpienia dziadek Marianny z Kątskich Potockiej –

Stanisław Antoni Szczuka – sekretarz i przyjaciel Jana III Sobieskiego – mecenas sztuki, bibliofil, wspaniały gospodarz, pisarz polityczny, inspirator reform m.in. w oświacie, wyjątkowy dyplomata i mediator. Jemu zawdzięczamy przebudowę istniejącego wcześniej w Radzyniu pałacu na rezydencję barokową, a samej Mariannie z Kątskich Potockiej – stworzenie w radzyńskim pałacu gniazda rodowego Potockich i nadanie mu wyjątkowej rangi zarówno przez przebudowę na rezydencję rokokową o wyjątkowych w skali europejskiej walorach architektonicznych, jak i stworzenia z tego miejsca ważnego centrum życia politycznego i kulturalnego. Czas, gdy właścicielami Radzynia byli Marianna z Kątskich i Eustachy Potoccy, a następnie ich synowie, to złoty wiek naszego miasta. Z tego dziedzictwa czerpiemy dumę, odwołujemy się do niego, staramy się przypominać zasługi dla Rzeczpospolitej. A są one wielkie i dalekosiężne. Staranne, patriotyczne i obywatelskie wychowanie synów sprawiło, że stali się oni filarami epoki oświecenia, która dążyła do zreformowania państwa. Udana reforma edukacji, której przewodzili Ignacy i Stanisław Kostka Potoccy, w dużym stopniu przyczyniła się do zachowania tożsamości narodowej w trudnych czasach zaborów.

Niniejsza pozycja, zawierająca materiały z konferencji wygłoszonych podczas radzyńskiego Zjazdu Związku Rodu Kątskich, jest niezwykle cenna dla naszego środowiska. Dzięki starannie dobranym tematom i znamienitym prelegentom mogliśmy wzbogacić wiedzę o wielu aspektach dotyczących naszego miasta: jego dziejach, wybitnych postaciach z nim związanych, głębiej poznać rolę, jaką w historii Polski i kulturze polskiej, a nawet europejskiej odegrały niezwykłe postacie związane z Radzyniem, jak również posiąść wiedzę o niezwykłych walorach architektonicznych radzyńskiego Pałacu Potockich. Ze wzruszeniem oglądaliśmy nieznane wcześniej portrety zarówno Marianny jak i jej córki – Cecylii Urszuli – bohaterki legendy, którą zna chyba każdy mieszkaniec naszego miasta.

Publikacja na pewno wpłynie na poszerzenie i utrwalenie wiedzy mieszkańców o świetlanej przeszłości naszego miasta i na pewno przyczyni się do jego promocji. Za to serdecznie dziękuję Organizatorom, Prelegentom i Uczestnikom Zjazdu oraz zapraszam ponownie do Radzynia – już do wyremontowanych sal naszej „perły rokoka”.

Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski
Jerzy Rębek

 

 

 

 

© Urząd Miasta Radzyń Podlaski 2018

Projekt i wykonanie: UM | Przewiń do góry ↑