W sobotę 19 października w Radzyniu odbyły się uroczyste obchody 40. Rocznicy Męczeńskiej Śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który zginął tragicznie w 1984 roku. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez NSZZ "Solidarność" Region Środkowo-Wschodni Lublin, a honorowy patronat nad uroczystościami objęli Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jakub Jakubowski, Wójt Gminy Radzyń Podlaski Daniel Grochowski oraz Proboszcz Parafii pw. Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim Ksiądz Kanonik Krzysztof Pawelec.
Pierwsza część obchodów rozpoczęła się Mszą Święta w intencji Ojczyzny, a po nabożeństwie uczestnicy udali się pod pomnik bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Na placu przykościelnym odbyła się ceremonia złożenia kwiatów.
Druga część obchodów została dziś (21.10) zorganizowana przez I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim. W jej ramach przeprowadzono finał konkursu biograficznego, poświęconego postaci bł. księdza Jerzego, a także odbyła się akademia oraz podsumowanie Powiatowego Konkursu Biograficznego i Plastycznego połączone z wręczeniem nagród.
W 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem robotników Huty Warszawa, służby zdrowia oraz nieoficjalnym kapelanem podziemnej "Solidarności". Jego comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę, odprawiane w kościele pw. Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gromadziły tysiące wiernych, prowadząc jednocześnie do nasilających się represji wobec kapłana stosowanych przez ówczesne władze.
13 października 1984 roku doszło do pierwszej próby zamachu na życie księdza Jerzego. Gdy wracał z parafii św. Brygidy w Gdańsku, Grzegorz Piotrowski, funkcjonariusz SB, rzucił kamieniem w szybę jego samochodu. Na miejscu byli obecni także Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala, którzy mieli przy sobie worki, łopaty i kamienie.
Sześć dni później ksiądz Popiełuszko wracał do Warszawy z Bydgoszczy. Na trasie w pobliżu wioski Górsk, jego samochód został zatrzymany przez tych samych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Podając się za funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej uprowadzili kapłana, a następnie bestialsko pozbawili życia.
Według źródeł historycznych, informacja o śmierci księdza Jerzego Popiełuszki została podana do publicznej wiadomości dopiero 30 października 1984 roku. Więcej informacji dotyczących jego osoby znajdziecie Państwo na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
Fot. Michał Maliszewski / Powiat Radzyński: