W związku z obchodami Dni Egyeku, w dniach od 25 do 29 czerwca, na Węgrzech przebywała 3-osobowa delagacja Miasta i Gminy Radzyń. Pobyt w mieście partnerskim był okazją do poznania zasad funkcjonowania samorządu na Węgrzech oraz instytucji związanych z miastem.
W wyjeździe udział wzięli: wiceburmistrz Radzynia Tomasz Stephan, sekretarz Gminy Radzyń Jarosław Ejsmont oraz Piotr Kopeć - wiceprezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych.
W programie znalazły się odwiedziny w Urzędzie Rady Miasta (odpowiednik naszego Urzędu Miasta), spotkanie z Radą Miasta, zwiedzanie tamtejszej straży pożarnej, szkoły podstawowej i przedszkola, komendy policji, stadionu, schroniska dla zwierząt, poznanie funkcjonowania zakładów komunalnych.
Był też czas na relaks. Członkowie delegacji z Radzynia uczestniczyli w rejsie po rzece Cisa oraz zwiedzili osobliwość turystyczną: największe w Europie akwarium dla ryb słodkowodnych. Byli też honorowymi gośćmi festynu zorganizowanego z okazji Dni Egyeku.
- Nasza obecność była tam mocno zaakcentowana: na maszcie zawisła polska flaga, byliśmy miło i sympatycznie przyjęci - wspomina zastępca burmistrza Radzynia Tomasz Stephan.
Jakie spostrzeżenia wywieźli przedstawiciele Miasta i Gminy Radzyń z odwiedzin w węgierskim mieście? - Okazuje się, że Węgrzy mają wiele ciekawych, prostych, pragmatycznych rozwiązań. Nie wszystkie możemy naśladować ze względu na nasze uregulowania prawne - dzieli się wrażeniami wiceburmistrz Radzynia.
Delegacja Miasta i Gminy Radzyń zwiedzała zakłady komunalne, gdzie produkowane są różnego rodzaju druty oraz kostka brukowa jak również słupki i inne betonowe elementy ogrodzeń. Burmistrz Miasta Egyek - Dr Atilla Miluczky podkreślał, że dzięki temu wszelkie ogrodzenia oraz chodniki w mieście wykonywane są w 100% przez firmę komunalną. Ciekawostką jest, że pracujący tam to bezrobotni, zatrudnieni w ramach prac interwencyjnych. - Na Węgrzech nie otrzymuje się zasiłku dla bezrobotnych bez wykonywania prac na rzecz państwa. Zasiłek przysługuje, gdy bierze się udział w pracach interwencyjnych - mówi Tomasz Stephan.
Szkołę podstawową i przedszkole samorząd oddał w administrowanie Kościołowi Katolickiemu. - Pokazywano nam przedszkole, które jest wzorcowe na całe Węgry. W każdej 20-osobowej grupie są dzieci w różnym wieku: od 2,5 do 6 lat.
Starsze realizują program edukacyjny, młodsze mogą w nim uczestniczyć, jeśli chcą. Ponadto ważne jest, że nie rozłącza się rodzeństwa - dzieli się dalej spostrzeżeniami Tomasz Stephan.
Z zainteresowaniem radzyńska delegacja zwiedzała stadion z siłownią na wolnym powietrzu, szczególnie z tego względu, że podobna ma powstać w Radzyniu.
- Jeśli chodzi o funkcjonowanie policji w Egyeku, bardzo interesujący wydał się fakt, że na drogach wylotowych z miasta są zainstalowane kamery, rejestrujące wjazd i wyjazd każdego samochodu - mówi dalej wiceburmistrz Radzynia. - To pomaga w identyfikowaniu przestępców, którzy zazwyczaj są osobami przyjezdnymi. W ostatnim okresie udało się dzięki temu monitoringowi złapać kilku złodziei, którzy dokonali kradzieży na terenie miasta.
Przypomnijmy, że delegacja Egyeku przebywała w Radzyniu w ostatnich dniach maja w związku z obchodami 25-lecia samorządu w Polsce.