strefa ekonomiczna poszerzonaRozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 16 grudnia poszerzona została Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC. W podstrefie Radzyń Podlaski decyzja dotyczy objęcia strefą nieruchomości stanowiących własność FURINEO Sp. z o.o. przy ul. Budowlanych.

Przed rokiem - 26 stycznia 2016 r. stosowną uchwałę, wyrażającą zgodę na poszerzenie strefy podjęła Rada Miasta Radzyń Podlaski.

Nieruchomość ma powierzchnię 5,8802 ha, w "Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Radzyń Podlaski" przeznaczona jest pod tereny przemysłowe i usługi wielobranżowe.

Radości z takiego obrotu sprawy nie kryje Piotr Dębski - prezes Zarządu FURINEO Sp. z o.o. - Jestem pozytywnie zaskoczony szybkością podjętej decyzji. Przecież dopiero przed rokiem - 31 stycznia 2016 r. podpisana została umowa sprzedaży gruntu. Spodziewałem się, że na decyzję o objęciu nas strefą będziemy musieli czekać 3-4 lata.

Obecnie młody prezes jest zajęty sporządzaniem dokumentacji niezbędnej do rejestracji jego firmy w Strefie Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC.

 

W Radzyniu będą zatem istniały 2 kompleksy SSE: na pierwszym położona jest firma B. Braun (1,7486 ha). Po dołączeniu kompleksu nr 2 łączna powierzchnia radzyńskiej podstrefy wynosić będzie 7,6288 ha.

 

EURO-PARK MIELEC jest pierwszą polską specjalną strefą ekonomiczną powstałą w 1995 r. na gruzach wielkiej fabryki lotniczej. Zarządzającym strefą jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu. EURO-PARK MIELEC składa się z 28 podstref położonych głównie na terenie południowo-wschodniej części Polski, w województwie Podkarpackim. Posiada również swoje podstrefy w Lubelskim (jedną z nich jest podstrefa Radzyń Podlaski), Zachodniopomorskim, Śląskim oraz Małopolskim. Łączny obszar SSE EURO-PARK MIELEC wynosi 1 460 ha. Celem działania strefy jest pozyskiwanie projektów tworzących nowe miejsca pracy i nakłady inwestycyjne. Zachętą inwestycyjną w strefie jest pomoc publiczna w formie zwolnienia z podatku dochodowego na najwyższym poziomie dopuszczalnym w UE. Obecne pułapy pomocy publicznej w mieleckiej strefie wahają się od 25 % (śląskie) do 50 % (podkarpackie, lubelskie). Bazowe pułapy zwiększane są odpowiednio o 10% dla średnich i 20% dla małych firm.

Według obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów strefa ma działać do 31 grudnia 2026 r.