Podczas X Sesji Rady Miasta, która odbyła się 31 października 2024 roku, po stwierdzeniu quorum i ustaleniu porządku obrad, Rada Miasta przyjęła protokoły z VIII Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta z 26 września 2024 roku oraz IX Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta z 16 października 2024 roku.
Do projektu uchwały oznaczonego jako Druk nr 48/10/2024, dotyczącego przejęcia przez Miasto Radzyń Podlaski realizacji zadania w zakresie zapewnienia pomieszczeń dla bezdomnych mieszkańców Miasta Czemierniki, została złożona autopoprawka. Poprawka dotyczyła korekty błędu w oznaczeniu Dziennika Ustaw.
Autopoprawka została przyjęta przez Radę.
Radna Anna Matczak złożyła wniosek mieszkańców ulicy Henryka Sienkiewicza o wymianę wodociągu azbestowego. W treści wniosku mieszkańcy zwrócili uwagę na szkodliwość azbestu oraz podkreślili konieczność jego usunięcia, zgodnie z krajowymi regulacjami i Krajowym Programem Usuwania Wyrobów Zawierających Azbest. Mieszkańcy wyrazili obawy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, argumentując, że użytkowanie wodociągu wykonanego z rur azbestowych zwiększa ryzyko uwalniania szkodliwych włókien do wody.
Burmistrz Jakub Jakubowski przedstawił następnie sprawozdanie z działalności. Szczegóły niebawem.
Kolejnymi punktami były: informacje Przewodniczącego Rady Miasta Mariusza Szczygła i omówienie stanu realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2023/2024 w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Radzyń Podlaski.
Rada Miasta przyjęła uchwałę dotyczącą przejęcia od Miasta Czemierniki realizacji zadania w zakresie zapewnienia schronienia w Schronisku dla osób bezdomnych (Druk Nr 48/X/2024), uzyskując 14 głosów “za”.
Następnie odbyło się głosowanie nad skargą dotyczącą wykluczenia komunikacyjnego Radzynia Podlaskiego. Skarżący zarzucił burmistrzowi bezczynność w sprawie poprawy dostępności komunikacyjnej, wskazując na brak działań związanych z budową linii kolejowej do centrum miasta oraz brakiem komunikacji miejskiej.
Po przedstawieniu treści skargi i stanowiska Komisji, burmistrz Jakub Jakubowski dodał:
– Ponieważ dyskusja na ten temat miała miejsce około trzy tygodnie temu, chciałbym uzupełnić stan wiedzy o wydarzenia z ostatnich dwóch tygodni. Podczas spotkania ze Starostą i przedstawicielami wszystkich gmin ustaliliśmy, że jeśli pod koniec roku zostanie ogłoszony konkurs w Wojewódzkim Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, wspólnie z Wójtem i Starostą złożymy wniosek. Nie będziemy czekać na opracowanie planu, ponieważ jest to proces czasochłonny i kosztowny. Planujemy ubiegać się o nową linię, która połączy miejscowości gminy z Radzyniem Podlaskim oraz zapewni komunikację do dworca.
Burmistrz podkreślił również, że obecna sytuacja, w której brakuje finansowania oraz dokumentacji, nie jest zasłoną dymną. – Aby opracować kompleksowe rozwiązanie, które uwzględnia potrzeby wszystkich miejscowości w powiecie, konieczna jest dokładna analiza – zaznaczył.
Plan, o którym mówimy, to inwestycja na poziomie około 200 tysięcy złotych. Najprawdopodobniej jego opracowaniem zajmie się specjalistyczna firma, która przeanalizuje rozmieszczenie mieszkańców, tendencje demograficzne, istniejące połączenia i inne czynniki wpływające na zapotrzebowanie na komunikację. Na tej podstawie zostanie stworzony kompleksowy system połączeń.
Obecnie skupiamy się na realizacji jednej linii łączącej miejscowości z Radzyniem i dworcem – kontynuował Burmistrz. – W ubiegłym roku próbowaliśmy nawiązać współpracę w tym zakresie, lecz mimo uzyskania środków, nie udało się wyłonić operatora, który obsługiwałby tę krótką trasę. Wierzę, że tym razem uda się znaleźć wykonawcę i zrealizować projekt.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym, jednogłośnie uznała skargę za bezzasadną i wniosła do Rady Miasta o podjęcie uchwały w tej sprawie. Po przeprowadzeniu głosowania stwierdzono, że uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Następnie Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Szczygieł zamknął posiedzenie.
Fot. Anna Małoszewska