Uroczyste spotkanie z okazji Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych zorganizowane przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Radzyniu Podlaskim odbyło się w sobotę 25 czerwca w Domu Ludowym w Sitnie.
Gośćmi spotkania byli m.in. Wiesława Bieniek Przewodnicząca Zarządu Okręgowego PZERiI w Lublinie, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, prezes Radzyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbigniew Ostapowicz, burmistrza Radzynia Jerzego Rębka reprezentowała rzecznik Urzędu Miasta Anna Wasak. Przybyli na nie członkowie PZERiI z Radzynia i kół w: Kąkolewnicy,Czemiernikach, Wohyniu i Ulanie oraz ze Stowarzyszenia „Radzyńskie Wrzosy” i Miejskiego Klubu Seniora w Radzyniu.
Uczestników spotkania powitał Przewodniczący Koła Rejonowego Związku Kazimierz Zdziebłowski. Następnie chwilą ciszy i modlitwą uczczono pamięć zmarłego w minionym roku sekretarza Komisji Rewizyjnej PZERiI Krzysztofa Bobera.
Przewodniczący przypomniał historię Dnia Inwalidy i Osób Niepełnosprawnych.
Święto ustanowione zostało przez Międzynarodową Organizację Pracy dla uczczenia 262 ofiar katastrofy górniczej, która wydarzyła się 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii. W jej wyniku wiele osób doznało poważnych obrażeń, zostając inwalidami. 13 grudnia 2006 r. na na 61 sesji na sesji zgromadzenia Ogól ONZ została przyjęta Konwencja osób niepełnosprawnych. W myśl tej rezolucji osoby niepełnosprawne mają prawo do wolności i bezpieczeństwa, równej swobody poruszania się z osobami pełnosprawnymi, dostępu do przestrzeni i budynków publicznych, transportu i informacji,ochrony zdrowia, edukacji, życia prywatnego i rodzinnego, a także w życiu publicznym i kulturalnym. W Polsce obchody Światowego Dnia Inwalidy organizowane są od 1959 roku przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Kolejnym punktem programu było wręczenie dyplomów seniorom wyróżniającym się w pracy na rzecz Związku i potrzebujących.Dyplomy otrzymali: Halina Opalka, Ewa Hetman, Jerzy Beń, Krzysztof Wołowik i Grzegorz Soszka.
Z kolei głos zabrali zaproszeni goście. Starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski wyraził satysfakcję z tego, że członkowie Związku bardzo licznie przybyli na spotkanie, co oznacza, że chcą się spotykać, wspierać, bo ważne są więzi międzyludzkie. - Staramy się wspierać organizacje seniorskie i inwalidzkie we wszystkim, na co zezwala prawo i będziemy to nadal czynić – deklarował włodarz powiatu. Podzielił się również własnym doświadczeniem, obrazującym, że niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia. Mówił o swym ojcu, który mimo iż nie miał nóg, całe dorosłe życie pracował zawodowo, wychował troje dzieci. - Nie można się załamywać, ale w ramach swoich możliwości starać się przejść przez życie najbardziej godnie i być dla innych „dobrym jak chleb” – spuentował Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.
Obchody zakończyły się spotkaniem towarzyskim.
Aktualnie Oddział Rejonowy PZERiI liczy ok. 330 członków, w kole radzyńskim jest ok. 120 osób.
Cele działalności przyjęte przez radzyński Oddział PZERiI do realizacji w latach 2018 - 2023 to:
• Dążenie do poprawy warunków socjalno-bytowych, kulturalnych, rehabilitacyjnych członków Związku poprzez aktywne uczestnictwo w życiu społecznym powiatu, komisję społeczną ds. Seniorów przy staroście radzyńskim, organizacje społeczne i gospodarcze działające w powiecie i województwie.
• Organizowanie życia kulturalnego wszystkim członkom oraz reprezentowanie ich interesów wobec organów władzy administracyjnej i samorządowej.
• Rozwój Związku, tworzenie klubów sympatyzujących z seniorami, udzielanie im pomocy prawnej, psychologicznej i budowanie bezpiecznego jutra.
• Rozwijanie współpracy z innymi organizacjami związkowymi na bazie integracji i wymiany doświadczeń.
• Włączanie się w życie jednostek organizacyjnych powiatu o charakterze gospodarczym, społecznym, patriotycznym i religijnym.
• Dbanie o dobro tzw. Małej Ojczyzny (regionalizm - zwyczaj - obyczaj – tradycja).