DSC 0174Kamień z pamiątkową tablicą poświęconą Mieczysławowi Stagrowskiemu stanął przy ulicy noszącej imię wybitnego radzynianina – pedagoga, dyrektora I LO, twórcy Harcerskiego Szczepu “Węzeł”, popularyzatorowi turystyki i regionaliście.  Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się 11 czerwca.

W wydarzeniu wzięli udział harcerze I Szczepu Harcerskiego "Infinity", noszącego od dwóch lat imię Mieczysława Stagrowskiego z komendantką Anną Zabielską oraz byli harcerze Szczepu "Węzeł", wychowankowie druha Stagrowskiego. Na odsłonięcie przybyli również m.in. Ewa Stagrowska – córka Mieczysława Stagrowskiego, burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek, Jerzy Woźniak - prezes PEC, inicjator upamiętnienia, autor książki Druh Stagrowski i Jego szczep “Węzeł”, dyrektor I LO Ewa Grodzka oraz były dyrektor Tadeusz Pietras – członek Zarządu Oddziału PTTK w Radzyniu, radny miejski Robert Mazurek - członek zarządu PTTK, opiekun Szkolnego Koła Turystyczno-Krajobrazowego przy I LO, Marianna Kozioł – była nauczycielka I LO, współpracownica M. Stagrowskiego.

Spotkanie poprowadził Grzegorz Lewicki. Sylwetkę bohatera wydarzenia zaprezentował Jerzy Woźniak, który też podziękował G. Lewickiemu za wykonanie tablicy oraz  pracownikom PEC-u za postawienie i przytwierdzenie kamienia.

Tablicę odsłonili Ewa Stagrowska oraz Jerzy Rębek. - Nie sposób oprzeć się stwierdzeniu, że pan Mieczysław Stagrowski jest jednym z najwybitniejszych mieszkańców Radzynia Podlaskiego - wychowawcą młodzieży, przekazującym najpiękniejsze wartości kolejnym pokoleniom – powiedział po odsłonięciu tablicy włodarz miasta. Zapewnił też, że miejscu, które upamiętnia niezwykłego człowieka, nadany zostanie odpowiedni charakter.

Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem poświęconej druhowi Stagrowskiemu harcerskiej pieśni do melodii "Płonie ognisko" ze słowami autorstwa Zbigniewa Wojtasia.

Mieczysław Stagrowski (1909-1986) urodził się w Wielączy koło Zamościa. Z harcerstwem związał się od gimnazjum, jako 21-letni podharcmistrz został komendantem chorągwi lubelskiej (1930-32).

W 1934 r. uzyskał dyplom magistra filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1935 został harcmistrzem ZHP.

Po wybuchu wojny został aresztowany przez Niemców i kilka miesięcy przebywał jako więzień na Zamku Lubelskim. Wraz z żoną uczył na tajnych kompletach na Zamojszczyźnie. W obawie przed represjami w 1941 r. schronił się w Radzyniu Podlaskim, nie zaprzestając działalności konspiracyjnej.

Po wyzwoleniu podjął pracę w prywatnym gimnazjum mechanicznym jako nauczyciel łaciny, kierownik dydaktyczny szkoły, a następnie dyrektor. Zaangażował się w reaktywację harcerstwa według przedwojennych wzorów. W latach 1945-48 pełnił funkcję komendanta hufca radzyńskiego. W 1946 r. współorganizował ekshumację harcerzy pomordowanych w lesie koło Sitna.

Wobec likwidacji harcerstwa przez ówczesne władze komunistyczne (1950) poświęcił się pracy dydaktyczno-wychowawczej w Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu.

W roku szkolnym 1957/58, po odrodzeniu się Związku Harcerstwa Polskiego, założył tu drużynę harcerską, w 1960 r. przy liceum powstał Szczep Harcerski „Węzeł”. Na jego bazie po przejściu na emeryturę Mieczysław Stagrowski zorganizował Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim.

Interesował się przeszłością naszego miasta, co zaowocowało m.in. odsłonięciem tablicy upamiętniającej lokację miasta przez Grota z Ostrowa. Mieczysław Stagrowski jest autorem wydanego w 1983 r. ilustrowanego informatora turystyczno-krajoznawczego "Radzyń Podlaski i okolice". Zmarł w wieku 77 lat. Został pochowany na radzyńskim cmentarzu parafialnym.