Rok 2016 ustanowiony został Rokiem Henryka Sienkiewicza - „Wielkiego Syna Ziemi Łukowskiej” i Wybitnego Pisarza Polaka o światowej sławie. Poprzez swoją twórczość literacką i publicystyczną oraz społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, poświęcenia i umiłowania Ojczyzny. Uhonorowany został Nagrodą Nobla za całokształt swojej twórczości.
W celu uczczenia obchodów, uczestnicy UTW wyjechali na wycieczkę autokarową, podążając szlakiem rodzinnych stron pisarza. Miejscem urodzenia Sienkiewicza była Wola Okrzejska. W dworskiej oficynie przyszedł na świat przyszły Noblista. Obecnie znajduje się tutaj muzeum poświęcone pisarzowi. Muzeum posiada bogaty zbiór pamiątek po pisarzu: rodzinne fotografie, unikalny księgozbiór, różne rekwizyty i kolekcje XIX –wiecznych mebli.
Odczuwalna w tym miejscu jest atmosfera miłości i przywiązania pisarza do swego rodzinnego domu i rodzinnej ziemi. Ciekawe były opowieści i sceny z życia pisarza wypowiedziane przez dyrektora muzeum Antoniego Cybulskiego, który opowiedział kilka historii.
W pobliskiej Okrzei widnieje Kopiec, usypany przez społeczeństwo polskie ku pamięci rodaka. Na szczycie kopca znajduje się pomnik - popiersie noblisty. Stąd roztacza się imponujący widok krajobrazu lat dziecinnych tak bliski sercu Sienkiewiczowi.
W Okrzei, niedaleko Kopca, na miejscowym cmentarzu, uczestnicy odwiedzili grób matki pisarza – Stefanii, z okazałym pomnikiem przedstawiającym postać matki i syna.
Ważnym obiektem zwiedzania była huta szkła gospodarczego w Hucie – Dąbrowa. Dzięki gościnności dyrektor Agnieszki Czubińskiej i kierownika, Leszka Tradkiewicza, zwiedzono zabudowania huty oraz przypatrywano się całemu cyklowi produkcyjnemu. – Piece do wytopu szkła, wanny szklarskie, piece komorowe i gotowe, piękne wyroby, które wędrują na eksport do różnych krajów. Niesamowite wrażenie robiła ciężka praca samych hutników, którzy z lanego szkła
wydmuchują takie cudeńka – wspominali uczestnicy wycieczki.
W drodze powrotnej odwiedzono Wolę Gułowską i Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, poświęcone ostatniej bitwie kampanii w 1939 roku. Kilka chwil spędzono także w Sanktuarium Matki Bożej, gdzie w cichej modlitwie i skupieniu proszono o wsparcie duchowe pogłębienie wiary.
Kronikarka UTW Bronisława Niebrzegowska