Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia istnienia. Okazją do przypomnienia roli, jaką pełni w naszej społeczności, była sesja Rady Miasta, która odbyła się w czytelni MBP 21 września. Sprawozdanie z rocznej pracy Biblioteki złożyła Grażyna Kratiuk.
Dyrektor MBP przedstawiła i omówiła prezentację ukazująca aktywność MBP w Radzyniu na 4 najbardziej reprezentatywnych dla bibliotek płaszczyznach w porównaniu z bibliotekami publicznymi w miastach podobnej wielkości z naszego regionu: z Włodawy, Międzyrzeca Podlaskiego i Parczewa. Okazało się, że w przedstawionych kategoriach: liczby czytelników, odwiedzin, liczebności zbiorów, udostępnień Radzyń zdecydowanie prowadzi.
W 2019 roku w MBP w Radzyniu było zarejestrowanych 4 825 czytelników (Włodawa 2 806 czytelników, Międzyrzec 1913, Parczew 864).
Radzyńska MBP w 2019 zarejestrowała 77 676 odwiedzin (wypożyczenia, zajęcia, spotkania grup), W tym czasie do biblioteki we Włodawie przyszło 52 248 osób, w Międzyrzecu 23 303, w Parczewie 14 690.
Zbiory MBP w Radzyniu liczą 88 348 jednostek (książki, czasopisma, audiobooki), w tym 2 806 nowości zakupionych w 2020 roku. W Włodawie jest 46 741 pozycji, w Międzyrzecu 31 102, w Parczewie 23 980 Parczewie.
Jeśli chodzi o udostępnienia to w 2019 r. było ich 104 638. (analogicznie: 57 621 we Włodawie, 37 896 w Międzyrzecu, ponad 18 tys. w Parczewie).
Okazuje się, że bardzo dobrze biblioteka wypada również na także na tle województwa – tylko biblioteka w Tomaszowie Lubelskim ma niektóre wskaźniki lepsze.
Następnie Grażyna Kratiuk przedstawiła atuty biblioteki, które powodują, że cieszy się tak dużym zainteresowaniem.
Pierwszym jest bardzo duże zaangażowanie pracowników, kolejnym - duży księgozbiór, w tym naukowy, dużo nowości w zbiorach, co powoduje napływ nowych czytelników, ponadto różne formy spotkań w bibliotece, szeroka oferta kulturalno-edukacyjna np. Dyskusyjne Kluby Książki, Biblioteka Malucha, teatr, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne. Od 7 lat MBP jest organizatorem akcji Narodowe Czytanie.
Wielkim atutem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu jest informatyzacja procesów bibliotecznych. MBP ma swój serwer, w placówce zatrudniony jest informatyk.
Biblioteka prowadzi wypożyczenia międzybiblioteczne – jeśli nie dysponuje daną pozycją, wypożycza z innej biblioteki. Dostarcza zamówione książki do domu samotnym osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym. Biblioteka prowadzi wypożyczalnię czytaków dla osób niewidomych i niedowidzących, w zasobach jest kilka tysięcy pozycji. Prowadzi zajęcia dla szkół i ośrodków specjalnych z powiatu radzyńskiego.
Dużym powodzeniem cieszy się wśród dzieci wypożyczalnia strojów karnawałowych.
Biblioteka prowadzi szeroką i skuteczną promocję - informacje o zasobach i działaniach Miejskiej Biblioteki Publicznej można znaleźć na YouTube, Facebooku, instagramie, w mediach elektronicznych i papierowych.
Z okazji 75-lecia placówki zostały przygotowane karty z ciekawostkami o Bibliotece. Będzie ich 75, dotychczas ukazało się ich 23, są dostępne na stronie internetowej i Facebooku MBP.