Listopad też może być radosny! A to za sprawą podróży do Krakowa, gdzie czas spędzili gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim. Realizowali w 100-lecie odzyskania niepodległości program edukacji patriotycznej rozpoczęty jeszcze w roku szkolnym 2017/2018. Świętowanie Niepodległej przybierało w szkole różne formy. Jedną z nich była wycieczka.
Pierwszy dzień to Łagiewniki, sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Imponująca architektura sakralna i prostota celi świętej Siostry Faustyny. Jesteśmy w miejscu, gdzie pielgrzymują tysiące wiernych z całego świata.
Drugiego dnia uczniowie dzielnie wspinali się na kopiec Kościuszki, podziwiali panoramę Krakowa. Ze szczytu, dzięki pięknej pogodzie, sięgnęli wzrokiem niemal Tatr!
Kolejne godziny w Krakowie utwierdzały w przekonaniu, że to niezwykłe miasto odegrało ważną rolę w polskiej historii. Wawel zachwycił architekturą i klimatem. Katedra przemówiła lepiej niż niejeden podręcznik. Dzwon Zygmunt na wyciągnięcie ręki-aż chciało się rozkołysać na cześć Niepodległej, no i naszej wizyty w grodzie Kraka. Spacer Franciszkańską, spojrzenie w Okno Papieskie, potem Bracką-gdzie podobno ciągle pada deszcz, jednak nie tego dnia. Kościół na Skałce, Kazimierz, Kościół Mariacki i oczywiście Rynek. Tu zaskoczenia nie było. W samo południe… tak, właśnie hejnał.
Nie odjedziemy z Krakowa, póki nie odwiedzimy znakomitych matematyków. Wciąż dyskutują na Plantach- profesor Stefan Banach i Otton Nikodym. Przysiedliśmy się na chwilę, ale tak pochłonęła ich dyskusja o całce Lebesgue’a, że nie zwrócili na nas uwagi. Trudno. Nam było miło ich poznać.
O tym, że dyskusjom matematycznym Banacha nie ma końca, dowiedzieliśmy się od zaprzyjaźnionej pani profesor Moniki Waksmundzkiej- Hajnos, siostrzenicy Stefana Banacha, która w roku 2016 dokonała odsłonięcia ławeczki.
Wycieczka została zorganizowana i dofinansowana dzięki środkom pochodzącym z programu wieloletniego pod nazwą Niepodległa na lata 2017-2021.