25 października 2018 r. w Radzyńskim Domu Kultury na Uniwersytecie III wieku, przeprowadzono niecodzienną konferencję pt. „Usłysz Świat” z inicjatywy Wiolety Zabielskiej i jej 13-letniej niesłyszącej córki Ani, po wszczepie implantu słuchowego. Konferencja wniosła wiele cennej wiedzy, którą mamy nadzieję, wielu słuchaczy kiedyś wykorzysta.
Najpierw poznaliśmy budowę ucha oraz dowiedzieliśmy się co to jest słuch i jak działa, później poznaliśmy przyczyny niedosłuchu i czynniki wpływające na jego pogorszenie lub całkowitą utratę. Poznaliśmy tez kilka ciekawostek dotyczących jednego z naszych najważniejszych zmysłów. Poznaliśmy charakterystykę i środowisko osób niedosłyszących. Ważnym elementem była rozmowa o tym co robić, gdy okaże się, ze nas słuch się pogarsza.
Na koniec konferencji przedstawione zostały sposoby leczenia niedosłuchu oraz poznaliśmy historie życia osób, którzy swoje szczęśliwe obecne życie w świecie dźwięków zawdzięczają implantom słuchu. Jest to jedyna elektroniczna proteza zmysłu słuchu. Każdy z zebranych mógł osobiście poznać i porozmawiać z członkami Stowarzyszenia Słyszeć bez Granic, tj. Żanetą Miecznikowską i jej córką 6-letnią Anią Miecznikowską, (użytkowniczką dwóch implantów ślimakowych, Wioletą Zabielską i jej córką - Anią Zabielską (również obustronnie zaimplantowaną, uczennicą VI klasy tutejszej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim). Nie zabrakło tez dorosłych przedstawicieli środowiska zaimplantowanych osób: Marii Żarnowskiej (użytkowniczka dwóch implantów Baha) i Waldemar Wietrzyński (posiadacz jednego implantu ślimakowego).
Misją Stowarzyszenia Słyszeć bez Granic jest budowanie świadomości Polaków oraz propagowanie wiedzy na temat wad słuchu oraz możliwości ich leczenia. Priorytetem jest również wpływanie na procesy legislacyjne w Polsce. Niestety wiedza na temat niedosuchu jest bardzo mała , często więc członkowie stowarzyszenia pokonują wiele kilometrów by wspierać podobne inicjatywy, jak ta, na Uniwersytecie III Wieku.
Każdemu członkowi ze Stowarzyszenia problemy osób z niedosłuchem są niezwykle bliskie, bo każdy z nich zetknął się z tą chorobą bezpośrednio lub ma swoim otoczeniu kogoś z niedosłuchem. Zachęcamy Was bardzo, jeśli dzieją się w waszej okolicy podobne inicjatywy, to trzeba z tego korzystać. Bo pamiętajmy, że aby móc podejmować ważne decyzje w życiu, trzeba mieć wiedzę.