radca prawnyOpinia prawna w sprawie sprzedaży nieruchomości z bonifikatą jest jednoznaczna: aby zastosować bonifikatę konieczne jest wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków. „Wymieniony przepis jest właściwy tylko dla obiektu wpisanego do rejestru zabytków i warunkiem obniżenia ceny nabycia nieruchomości jest wyłącznie wpisanie zbywanej nieruchomości do rejestru zabytków”.

Należy podkreślić, że sprzedawane 4 niezabudowane działki na przy ul. Parkowej nie są wpisane do rejestru zabytków. Znajdują się wprawdzie w strefie konserwatorskiej, ale zabytkami nie są.

E. Bończak-Kucharczyk w Komentarzu do ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazuje: „Poza opisanymi przypadkami fakultatywnego udzielania bonifikaty w art. 68 ust. 3 u.g.n. przewidziano bonifikatę obligatoryjną stosowaną do ceny sprzedaży nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków (nie wystarczy fakt, że nieruchomość znajduje się w strefie ochrony konserwatora zabytków)." ( Komentarz, wyd. V Lex, 2018).

Mówiąc najprościej: Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje bonifikaty przy sprzedaży działek, jeśli nawet znajdują się one w granicach zabytku, dotyczy jedynie obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Poszczególne działki przy ul. Parkowej nie są wpisane do tego rejestru.