Niedzielne, kulminacyjne obchody jubileuszu 550-lecia Radzynia rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Ks. Bp. Kazimierza Gurdy w historycznym kościele pw. Świętej Trójcy. - Dziękując Bogu za 550 lat istnienia Radzynia Podlaskiego, wyrażamy wdzięczność, że Boże Królestwo było obecne w historii tego miasta, że w dalszym ciągu jest obecne; że są w nim ludzie, którzy je nieśli i niosą, pozwalają mu się rozwijać – mówił ordynariusz siedlecki.
W koncelebrze uczestniczyli również: gospodarz miejsca – proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kan. Andrzej Kieliszek, ks. kan. Henryk Och – proboszcz parafii św. Anny, księża pochodzący z Radzynia: ks. Mirosław Niewęgłowski, ks. Janusz Sałaj, a także pracujący na terenie parafii radzyńskich ks. prał. Henryk Hołoweńko oraz ks. prał. Henryk Prządka.
O odprawienie Mszy św. prosił Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek. - W tej Eucharystii pragniemy ogarnąć modlitwą wdzięczności tych wszystkich, którzy swe losy związali z tą ziemią, tworzyli jej dzieje, wznosili budowle, które do dziś są naszą dumą i budzą zachwyt przybywających do nas gości. Będziemy się też modlić za pokolenia mieszkańców, którzy budowali dzieje Radzynia swą codzienną, ciężką pracą, wiernością tej ziemi, poświęceniem, gdy trzeba było stawać w jej obronie – mówił włodarz miasta i przypomniał, że w grudniu 2014 r. w tym kościele miasto zostało zawierzone Panu Jezusowi przez ręce Maryi. - Wiemy, że Pan Bóg w sposób szczególny czuwa nad nami. Dlatego do dzisiejszej modlitwy pragniemy włączyć teraźniejszość i przyszłość Radzynia, polecając Wszechmocnemu obecnych mieszkańców i trudne problemy, z jakimi się borykamy oraz przyszłość naszego miasta.
Dziekan dekanatu radzyńskiego ks. prał. Roman Wiszniewski odczytał list, jaki z okazji jubileuszu skierował na ręce Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski Jerzego Rębka nasz wybitny Rodak – Honorowy Obywatel Miasta Abp Andrzej Dzięga. Ordynariusz diecezji szczecińsko-kamieńskiej w swym liście zawarł pozdrowienia i słowo jedności oraz błogosławieństwo, skierowane do wszystkich mieszkańców, na czele z Burmistrzem Miasta, a w szczególności do przewodniczącego zgromadzeniu liturgicznemu ks. bp. Kazimierza Gurdy. Wspomina także lata spędzone w Radzyniu, gdzie „wszystko się zaczęło”: - Miasto to wpisuje się na zawsze w moje serce i w moje życie. Było miejscem mojego urodzenia i wzrastania, zdobywania wiedzy i rozpoznawania życiowego powołania. I choć obecnie jako pasterz Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego posługuję na północno-zachodnich krańcach Polski, nad Odrą i Bałtykiem, powracam zawsze chętnie i z radością na moje Podlasie i do mojego Radzynia - napisał abp Andrzej Dzięga, dodając, że ze szczególnym wzruszeniem i wdzięcznością wspomina uroczystość nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Radzynia Podlaskiego.
- Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu za 550 lat Radzynia Podlaskiego. Ten jubileusz wpisuje się w liczącą ponad 1050 lat historię Polski, 200 lat historię diecezji siedleckiej i 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą – mówił w homilii pasterz diecezji ks. bp Kazimierz Gurda. - Dziękujemy Panu Bogu za wszystkich, dzięki którym miasto zostało założone w 1468 roku i za tych, którzy przez 550 lat troszczyli się o jego rozwój... Dziękujemy Panu Bogu za wydarzenia radosne i trudne, jakie w historii miasta miały miejsce. To dzięki Jego łasce mieszkańcy miasta jedne i drugie mogli godnie i w odpowiedzialny sposób przeżyć.
Nawiązując do czytań Liturgii Słowa, Ordynariusz Siedlecki podkreślił, że „dzieje świata, narodów, miast, człowieka zależą od Boga i współpracy człowieka z Bogiem”: - Bóg wywyższa swoją łaską, daje szansę. Człowiek może tę szansę przyjąć, może wejść we współpracę z Nim, ale może ją odrzucić i budować historię swojego życia, Ojczyzny, świata w oderwaniu od Boga, ale wówczas skazuje świat na usychanie, na zniszczenie. Postawienie człowieka jako pana dziejów w miejsce Boga, odejście od Niego sprawia, że jego wysiłki nie przyniosą dobra, nie będą prowadzić do rozwoju ani świata, ani miast, ani człowieka, doprowadzą do ich degradacji i uschnięcia, zniszczenia. Dzięki współpracy i otwarciu się człowieka na Boże działanie może zostać zbudowany w sercu człowieka, a przez niego w świecie Boży świat. Jezus ten świat nazywa Królestwem Bożym.
- Dzisiaj, dziękując Bogu za 550 lat istnienia Radzynia Podlaskiego, dziękujemy, że Boże Królestwo było obecne w historii tego miasta i że w dalszym ciągu jest obecne; że są w nim ludzie, którzy je nieśli i niosą, pozwalają mu się rozwijać; że oddziaływali na środowisko, w którym żyli, że dzięki nim może to, co niewidoczne, mogło się w historii miasta zaznaczać. Obyśmy potrafili budować Boże Królestwo w taki sposób, jak chce tego Bóg, a nie według naszych własnych pragnień i marzeń – zakończył Ks. Bp Kazimierz Gurda.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, który dziękował księżom za modlitwę, odprawioną Mszę św. i codzienną służbę kapłanów pracujących w naszym mieście, słowa wdzięczności skierował do gości, wśród których byli: Senator RP Grzegorz Bierecki, Poseł na Sejm RP Janusz Szewczak, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk, przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli i służb mundurowych, dyrektorzy, prezesi.
Kolejnym punktem niedzielnych obchodów było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej umieszczonej na frontonie korpusu głównego Pałacu Potockich. Poświęcenia dokonał ks. bp Kazimierz Gurda, w odsłonięciu wzięli udział przedstawiciele gości, Burmistrz Miasta oraz przedstawiciele mieszkańców, w tym harcerzy i dzieci. Uroczystość poprowadził dyrektor ROK Robert Mazurek, który przypomniał okoliczności historyczne uzyskania przez Radzyń praw miejskich, mówił też o nazwie miasta i jego herbie.
Zwieńczeniem części oficjalnej było spotkanie w sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury, gdzie wiceburmistrz Radzynia Tomasz Stephan nakreślił rys historyczny miasta, głos zabrali zaproszeni goście, a finałem był piękny koncert młodej, ale utytułowanej, podbijającej kolejne sceny i serca słuchaczy Młodzieżowej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo.
Goście otrzymali na pamiątkę udziału w uroczystościach dwie świeżo wydane książki poświęcone Radzyniowi: album zawierający artystyczne fotografie Tomasza Młynarczyka i grafiki Antoniny Bożym-Rotari, a także książkę Anny Wasak „Radzyń Podlaski. Wielka historia małego miasta” oraz zestaw widokówek, przedstawiających dawny Radzyń, na podstawie akwareli autorstwa radzyńskiego artysty Marka Leszczyńskiego.
Wieczór należał do muzyków. W radzyńskim parku, na scenie rozstawionej przed północną elewacją pałacu odbyły się dwa koncerty. Pierwszy „Zakochani w Radzyniu” przygotowany przez muzyka pochodzącego z Radzynia Piotra Bogutyna, a poprowadzony przez lubelskiego barda Jana Kondraka. Drugi, to przepiękny recital w wykonaniu znanego wszystkim z telewizji Roberta Janowskiego, który wspólnie z zaproszonymi przez siebie gości, podarował mieszkańcom dawkę wspaniałej muzyki. Jak na urodziny przystało, nie zabrakło także tortu, który mierzył aż 550 cm, nawiązując tym samym do jubileuszu miasta.