Od kilku lat Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim współpracuje z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Umowa partnerska z placówką została zawarta w roku 2015, a obecnie rozwija się przy nieocenionym wsparciu pana Pawła Pawłowskiego, dyrektora MSP oraz pracowników - Jacka Zagożdżona i Marcina Arbuza.
Na zaproszenie Bożeny Płatek, dyrektor szkoły, pracownicy Muzeum wielokrotnie gościli w naszym mieście z okazji Dnia Patrona, a wystawy planszowe eksponowano w korpusie głównym pałacu Potockich. Społeczność szkoły systematycznie poznawała i poznaje historię polskiego lotnictwa wojskowego, którego początki wiążą się z Orlętami, ze Lwowem i 1918r.
Tegoroczny wspólny projekt zrealizowany przy wsparciu Radzyńskiego Ośrodka Kultury to koncert „Orlęta dla Niepodległej”, któremu towarzyszyła wystawa planszowa Muzeum. Występy Orląt - z dęblińskiego Ogólnokształcącego Liceum im. F. Żwirki i S. Wigury oraz Gimnazjum nr 1 pozostawiły miłe wspomnienia.
Kontynuacją projektu było zaproszenie grupy teatralnej, nauczycieli i rodziców do Dęblina. Zgodnie ze zwyczajem gimnazjaliści złożyli kwiaty przy pomniku Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt, a następnie - gościnnie przyjęci przez przyjaciół w MSP - wysłuchali niezwykłej opowieści Marcina Arbuza o polskich pilotach - tych startujących z lwowskiej Lewandówki w latach 1918-1919, ale także o już legendarnych z Dywizjonu 302, 303, o niezłomnym Mirosławie Fericiu, Witoldzie Urbanowiczu, Zdzisławie Krasnodębskim, Stanisławie Skalskim.
Uczniowie podziwiali statki powietrzne na wystawie plenerowej. Wrażenie zrobił „Jagiełło”, ciężki śmigłowiec transportowy Mi-6A. W 1976 roku przetransportował podwieszony pomnik Władysława Jagiełły z Gliwic do Krakowa i postawił go na przygotowanym cokole. Po zakończonej operacji nadano mu imię „Jagiełło”.
Po wizycie w Muzeum Sił Powietrznych gimnazjaliści z Radzynia na teren jednostki zostali zaproszeni przez ppłk. Andrzeja Jaworskiego, dyrektora Liceum Lotniczego.
Bożena Płatek