14Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim, w sześciu miejscach na terenie miasta zamontowała drewniane budki w kształcie pałacu, tzw. „Książniczki”. Wszystko to za sprawą realizowanego przez bibliotekę projektu „Tu mieszkam, tu zmieniam” finansowanego przez Bank Zachodni WBK.

„Książniczki” to miejsca, gdzie w każdej chwili można zupełnie za darmo wymienić swoją książkę na jakąś inną. Oficjalne otwarcie domków miało miejsce 11 maja. Nikt przy tym nie szczędził ciepłych słów. - Jestem pełen uznania i wyrażam ogromną wdzięczność pani dyrektor i całemu zespołowi MBP. Cieszę się, że są fundacje hojne w dziele krzewienia kultury – mówił na wstępie burmistrz Jerzy Rębek. Włodarz Radzynia wyraził nadzieję, że przy tych domkach będzie okazja do rozmów dotyczących kultury. - Jest to sprawa ogromnej wartości. Jestem dumny, że mogę być burmistrzem miasta, które tak wyróżnia się na tle innych - spuentował włodarz.

W uroczystym otwarciu "Książniczek" udział wzięła prezes Zarządu Fundacji Banku Zachodniego WBK Marzena Atkielska. Przypomnijmy, że na 3 edycję konkursu Fundacji BZ WBK "Tu mieszkam, tu zmieniam" wpłynęło 1170 projektów, spośród których wybranych zostało jednie 100, a wśród nich znalazł się projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej z Radzynia. - Projekt radzyński bardzo się spodobał - stwierdziła prezes M. Atkielska.

Zamień książkę, czyli pomysł na „Książniczki”
Proste zasady korzystania z „Książniczek” są opisane we wnętrzu każdej budki. Wystarczy zostawić swoją książkę, by wziąć inną. Inicjatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że ich pomysł zwiększy stan lokalnego czytelnictwa. - Wierzę, że nasz pomysł na stałe zadomowi się w przestrzeni miasta i przypadnie mieszkańcom do gustu, bo co jest ważniejszego niż czytanie? -  mówi Grażyna Kratiuk, dyrektor MBP. - A tak na serio: biblioteka ma upowszechniać czytelnictwo, zachęcać do lektury, propagować piękno słowa pisanego. Pracując nad tym projektem, chcieliśmy w szczególny sposób nawiązać do naszej historii i lokalnych zabytków. To taki prezent dla mieszkańców na jubileusz 550-lecia Radzynia Podlaskiego. Inspiracją były biblioteki plenerowe widziane podczas wakacyjnej podróży po Kanadzie. Nasze chcieliśmy zindywidualizować, dlatego też ogłosiliśmy konkurs, w wyniku którego jury wybrało nazwę dla mikrobiblioteki - "Książniczka". Było wiele pięknych pomysłów, ale ten najbardziej oddawał sens projektu. Od początku planowaliśmy, że nasze domki na książki będą w kształcie Pałacu Potockich – wszak jest to nasz znak rozpoznawczy i nasza perła architektury. Zasady korzystania sprowadzają się do trzech głównych haseł: WYPOŻYCZ – PRZECZYTAJ – PRZYNIEŚ. Inicjatywa jest jeszcze mało znana w Polsce, a w województwie lubelskim jest to novum, ale mam nadzieję, że nasze radzyńskie „Książniczki” staną się inspiracją dla innych bibliotek czy instytucji, a może też osób prywatnych - dodaje Grażyna Kratiuk.

Gdzie szukać "Książniczek"?

Radzyńskie "Książniczki" zlokalizowane są w sześciu miejscach: przy ulicy Warszawskiej - obok wejścia do Urzędu Miasta, przy ul. Armii Krajowej - obok wejścia do MBP oraz przy Filii nr 2 przy ul. Spółdzielczej, na osiedlu Bulwary nieopodal DŚDS, przy dworcu PKS i przy Szkole Podstawowej nr 2 ul. Sitkowskiego.

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
36