W czwartek 22 marca br. w czytelni biblioteki odbyło się wręczenie nagród Laureatom Konkursu na nazwę „domków na książki”.
Zgromadzonych gości przywitała dyrektor MBP Grażyna Kratiuk, przybliżając w skrócie informacje o projekcie. - Konkurs został ogłoszony w ramach projektu „Tu mieszkam, tu czytam, tu zmieniam”. Projekt zakłada rozmieszczenie na terenie miasta Radzyń Podlaski drewnianych mini-bibliotek (domków), odzwierciedlających bryłę Pałacu Potockich, w których zostaną umieszczone książki. Mieszkańcy miasta i powiatu w ramach bookcrossingu będą mogli bezpłatnie wypożyczyć książki do domu, wymienić, ale też zostawić egzemplarze ze swoich zbiorów. Podobna inicjatywa, odnosząca wielki sukces w krajach anglosaskich, znana jest jako „Little Free Library”. Realizacja będzie możliwa dzięki środkom w ramach otrzymanego grantu w Konkursie Grantowym „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Banku Zachodniego WBK – mówiła dyrektor.
Nadesłano 44 propozycje nazw „domków na książki”. Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca - Grażyna Kratiuk (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim), członkowie: Magdalena Głuchowska (dyrektor Oddziału Banku w Łukowie - Bank Zachodni WBK S.A.), Bożena Płatek (dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim), Tomasz Stephan (zastępca Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski), Jolanta Sawczuk-Kapica (pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej – Dział Gromadzenia, Opracowania i Digitalizacji Zbiorów), w drodze głosowania przyznała nagrody, określone w regulaminie Konkursu następującym osobom:
- I nagrodę (przenośny głośnik bluetooth JBL Clip2, zestaw książek oraz bilety na basen) otrzymała Elżbieta Ostasz za nazwę „Książniczka”
- II nagrodę (pióro Parker, zestaw książek oraz bilety ma basen) otrzymała Ewa Śliwińska za nazwę „Książniczki”
- Wyróżnienia (książka i bilety na basen) otrzymali: Jakub Hapka za „Pałacoteka”, Sławomir Mackiewicz za „Poczytajka”, Magdalena Mitura za „Czytadło”, Dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy za „Przystanek Literacki”, Monika Gołoś za „Biblio-Skrytka”, Anna Stolarczyk za „PRZYSTAŃnaCHWILĘ”, Adam Świć za „BOOKOWA CHATKA”.
Po części oficjalnej zaprezentowano prototyp „Książniczki”.
Niespodzianką dla zgromadzonych była prezentacja własnych utworów literackich uczennic z Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim: Alicji Zając, Marty Zielińskiej, Weroniki Wronowskiej, oraz Gabrieli Kosk pod kierunkiem pani Agnieszki Grochowskiej.
Kameralny wieczór upłynął w miłej atmosferze.
MBP Radzyń Podlaski