dsc 0003Dwie inwestycje wartości 3,5 mln zł będą realizowane w tym roku w radzyńskim ośrodku OHP. Poinformowano o tym na konferencji prasowej, jaka się odbyła w Urzędzie Miasta Radzyń Podlaski 20 marca z okazji obchodów 60-lecia istnienia Ochotniczych Hufców Pracy.

Na spotkanie przybyli: Robert Gmitruczuk wicewojewoda lubelski, Marek Drączkowski zastępca wojewódzkiego komendanta OHP oraz Sławomir Kalicki kierownik internatu OSiW OHP w Radzyniu Podlaskim.

Jak poinformowano na wstępie, w 2018 r. OHP w województwie lubelskim pozyskały aż 10 mln zł na inwestycje. Z części tej kwoty skorzysta jednostka w Maryninie.

- W Radzyniu Podlaskim będziemy realizowali dwie inwestycje za ponad 3,5 miliona złotych. W ramach pierwszej inwestycji, która jest finansowana ze środków Krajowego Programu Operacyjnego – Infrastruktura i Środowisko, będziemy modernizować trzy budynki: stołówkę, budynek administracyjny i warsztaty, co pozwoli nam kompleksowo przeprowadzić termomodernizację budynków gospodarczych w Radzyniu. Największym przedsięwzięciem na terenie województwa lubelskiego, które również obejmie radzyński oddział, jest realizacja projektu kompleksowej modernizacji internatów lubelskiej i wojewódzkiej komendy OHP. Ta inwestycja finansowana jest ze źródeł RPO i jest też bliska myśli marszałka Sławomira Sosnowskiego, który wspierał ten projekt – mówił Marek Drączkowski.

Zastępca komendanta OHP dziękował za interwencję wojewodzie, który zorganizował wsparcie posłów ziemi lubelskiej, ponieważ dopiero na początku roku poprawką urzędową, która przyznała dodatkowe pieniądze Lubelszczyźnie, udało się zapewnić ponad milion złotych wkładu własnego na wydatki związane z podatkiem VAT.

- Ta inwestycja będzie realizowana przez nasze lubelskie firmy, dlatego chciałbym zaznaczyć, że do końca miesiąca ruszy przetarg, w którym będziemy wyłaniali wykonawców. Mogą do niego przystąpić zarówno mali przedsiębiorcy, którzy będą organizowali się w ramach konsorcjum, jak i ci duzi. Będziemy oczywiście zapewniać płatności częściowe, myśląc o ich płynnościach finansowych – mówił M. Drączkowski.

Głos zabrał także wicewojewoda Robert Gmitruczuk, który na wstępie zaznaczył, że współpraca między - niegdyś junackimi - obecnie Ochotniczymi Hufcami Pracy oraz starostwami przebiega bez najmniejszych problemów, a łącznikiem między tymi instytucjami przez ostatnie 82 lata, jak i obecnie, jest urząd wojewody oraz administracja rządowa.

- To ogromna radość, że pieniądze udało się zdobyć, szczególnie tutaj, dla Radzynia Podlaskiego, dla Ochotniczych Hufców Pracy w Maryninie. Zarówno poprawka dotycząca pałacu w Radzyniu, jak i poprawka parlamentarna spowodowały, że te środki zostały zabezpieczone w budżecie na 2018 rok – mówił wicewojewoda i dziękował komendantowi za dopingowanie i pewne sugestie, aby pozyskane fundusze zostały tak ulokowane, aby służyły lokalnej społeczności. - Na ziemiach wschodniej Polski bardzo prężnie rozwijały się oraz nadal rozwijają się jednostki OHP, które umożliwiają naukę oraz zdobycie zawodu osobom pochodzącym z tych terenów. Tym bardziej cieszy nas fakt kolejnych inwestycji, które będą miały miejsce na tym terenie – dodał Robert Gmitruczuk. Wicewojewoda podkreślił, że osoby kształcące się w Ochotniczych Hufcach Pracy są bardzo zdeterminowane, co powoduje, że stają się doskonałymi specjalistami, mogącymi się powalić niezbędną wiedzą oraz bogatym doświadczeniem.

- Ochotnicze Hufce Pracy jest to bardzo ważna instytucja, która swoją działalnością obejmuje szerokie grono osób z miasta i z całego powiatu. Cieszymy się, że ośrodek zmienia się na lepsze i być może skorzystają z tego nasi radzyńscy przedsiębiorcy – zaznaczył podczas konferencji zastępca burmistrza Tomasz Stephan.

Spotkanie zakończono apelem do radzyńskich przedsiębiorców, by zainteresowali się przetargami, które zostaną ogłoszone już pod koniec miesiąca.

DSC_0001
DSC_0003
DSC_0005
DSC_0006
DSC_0007
DSC_0008
DSC_0009
DSC_0010
DSC_0011
DSC_0013