DSC 026230 września w zasłużony stan spoczynku przeszedł mł. bryg. Mirosław Walicki, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim. W tym dniu została także oficjalnie otwarta Izba Tradycji Pożarniczej.

- W 30 roku służby zawodowej podjąłem decyzję o jej zakończeniu. Dziś zdejmuję mundur funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Myślę, że czas, który mi dano, nie zmarnowałem. Służba w zawodowej a później państwowej straży pożarnej od samego początku była dla mnie zaszczytem i honorem. Na swojej drodze spotkałem ludzi, którzy w wielu wypadkach byli wsparciem dla mnie oraz radzyńskiej komendy - mówił były komendant.

Nowym komendantem został bryg. Franciszek Filipuk. Swoją przygodę z pożarnictwem rozpoczął on w 1981 roku. Do dnia powołania na stanowisko radzyńskiego komendanta, był naczelnikiem wydziału w komendzie miejskiej PSP w Białej Podlaskiej i kierował wydziałem operacyjno-szkoleniowym.

Po oficjalnym przekazaniu obowiązków komendanta, nastąpiło uroczyste otwarcie izby.

- Pomysł utworzenia Izby Tradycji Pożarniczej należy zawdzięczać nieżyjącemu już brygadierowi Antoniemu Rusinkowi. Jako pasjonat historii pożarnictwa w latach 80-tych rozpoczął gromadzenie sprzętu pożarniczego, literatury fachowej oraz składników uzbrojenia osobistego strażaków. Oprócz komendanta Rusinka udział w gromadzeniu zbiorów mieli inni funkcjonariusze, którzy zajmowali się także w wolnych chwilach ich renowacją. Idea zorganizowania Izby Tradycji Pożarniczej w komendzie została podtrzymana przez następnego komendanta rejonowego, brygadiera Witolda Korulczyka. Ze względu na ówcześnie trudne warunki lokalowe nie została ona zrealizowana. Po oddaniu do użytku nowej siedziby komendy pojawiła się możliwość zorganizowania izby tradycji. Powołany w 1999 roku starszy kapitan Dariusz Gomółka z pomocą dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej chcieli wcielić pomysł w życie. Izba Tradycji Pożarniczej w ówczesnym kształcie została oddana dla zwiedzających w 2001 roku. Ze względu na ciągle zwiększającą się liczbę pamiątek w marcu 2016 roku komendant powiatowy PSP uzgodnił z zarządem OSP w Radzyniu przeniesienie sprzętu jednostki do pomieszczenia garażowego w innej części budynku. Odnowiono to miejsce, a we wszystkie prace zaangażowali się funkcjonariusze i pracownicy cywilni PSP w Radzyniu.

Izba Tradycji Pożarniczej ma cztery pomieszczenia w tym jeden pokój komendanta. Można tam znaleźć zabytkowe motopompy, wozy, dział umundurowania, łączności oraz wyposażenie bojowe – wyjaśniał Walicki.

Do przecięcia wstęgi zostali poproszeni: ks. kan. Roman Sawczuk, st. bryg. Szczepan Goławski, starosta radzyński Lucjan Kotwica, druh Marian Starownik, druh Tadeusz Sławecki, asp. Bożena Książek, st. kpt. Ryszard Chwalczuk oraz strażak Wojciech Ochala.