Ś.p. Jan Pietrzak - fot. Tomasz MłynarczykPo długiej chorobie w nocy z 24 na 25 września zmarł Zygmunt Pietrzak – wieloletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego, prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im.Karola Lipińskiego, inicjator i kierownik artystyczny Dni Karola Lipińskiego, popularyzator osoby i muzyki urodzonego w Radzyniu wirtuoza skrzypiec, zasłużony nauczyciel muzyki. Miał 81 lat. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 27 września w sanktuarium MBNP o godzinie 15.00.

Zygmunt Pietrzak był związany z Radzyniem od 1945 r. W latach 1975-1981 prowadził Społeczne Ognisko Muzyczne. Następnie przez dekadę (1981-91) pełnił funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Karola Lipińskiego, która powstała dzięki jego inicjatywie i staraniom. PO przejściu na emeryturę przez 10 lat związany był z tą placówką jako nauczyciel gry na fortepianie.

W 1984 roku Zygmunt Pietrzak wystąpił z inicjatywą zorganizowania Dni Karola Lipińskiego, które w tym roku odbyły się po raz 33. Jako przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego Dni Karola Lipińskiego w 1999 roku powołał do istnienia Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne, którego prezesem był do 2 marca 2016 r. Specjalną uchwałą otrzymał tytuł Honorowego Prezesa Towarzystwa. Od 2010 roku Towarzystwo prowadzi także Izbę Pamięci Karola Lipińskiego.

Za swoje osiągnięcia w 2000 roku Zygmunt Pietrzak uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także został laureatem “Wawrzynu Podlasia”.