Radni miejscy przez aklamację przyjęli uchwałę nadającą tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radzyń Podlaski jednemu z najwybitniejszych hierarchów współczesnego Kościoła katolickiego w Polsce, urodzonemu w Radzyniu Metropolicie Szczecińsko-Kamieńskiemu Arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze.
Uzasadnienie do uchwały przedstawił burmistrz Jerzy Rębek, który zaznaczył na wstępie, że jest to akt ważny dla całego środowiska radzyńskiego. Podkreślił, że Ksiądz Arcybiskup cieszy się ogromnym szacunkiem mieszkańców samego Radzynia Podlaskiego, ale jest to osoba wyjątkowa, nie tylko w naszym środowisku, ale w całej Polsce. - Jego biografia jest wystarczająca , aby uznać go za najwybitniejszego mieszkańca naszego miasta. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta przyznany przez samorząd Radzynia Podlaskiego będzie dowodem uznania dla naukowych osiągnięć i wyjątkowej duchowości Księdza Arcybiskupa, a także wyrazem wdzięczności za stałe zainteresowanie problemami naszego miasta, czego wyrazem są homilie głoszone podczas Mszy św. w czasie wizyt w radzyńskich parafiach - mówił włodarz miasta.
- Jego życiowa droga, głęboka wiara oraz ogromny patriotyzm są wzorem dla młodego pokolenia radzynian, ale także wszystkich Polaków. Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radzyń Podlaski Jego Ekscelencji Arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze to ogromny zaszczyt dla miasta i jego władz samorządowych – podsumował burmistrz Jerzy Rębek.
Projekt uchwały został przyjęty przez radnych jednogłośnie, co zostało podsumowane brawami.
Uchwała jest efektem inicjatywy kilkunastu mieszkańców Radzynia, którzy w czerwcu br wystąpili z pomysłem, by uhonorować tym tytułem abp. Andrzeja Dzięgę.
Metropolita Szczecińsko-Kamieński abp Andrzej Dzięga to jeden z najwybitniejszych radzynian, uznany specjalista w zakresie prawa kościelnego, profesor KUL, wielki patriota i konsekwentny obrońca świętości życia i rodziny. Urodził się w naszym mieście 14 grudnia 1952 r. w rodzinie rolniczej. Spośród pięciorga dzieci trzech braci zostało duchownymi. W Radzyniu ukończył w 1971 r. Liceum Ogólnokształcące i zdał maturę. Do dziś z Radzyniem łączą go serdeczne więzi, czemu daje wyraz podczas wizyt w naszym mieście czy pamięci wyrażonej w listach kierowanych do radzynian (ostatnio z okazji I Zjazdu Absolwentów I LO).
Po zdaniu egzaminu dojrzałości odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1977 r. z rąk biskupa siedleckiego Jana Mazura. W latach 1977–1978 pracował jako wikariusz w parafii w Malowej Górze, następnie w latach 1978–1982 w Radoryżu Kościelnym. Jednocześnie w latach 1978-1980 był słuchaczem Zaocznego Studium Pastoralnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w latach 1982–1985 odbył studia na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL. W 1988 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego na podstawie dysertacji „Recepcja myśli Giuseppe Chiovendy w kościelnym procesie ustnym”, a stopień doktora habilitowanego - w 1995 na podstawie rozprawy „Strony sporu w kanonicznym procesie o nieważność małżeństwa”.
Od roku 1987 do 1989 był notariuszem Sądu Biskupiego Siedleckiego, a następnie do 2002 r. jego sędzią. Ponadto w latach 1992–1995 pełnił funkcję kanclerza Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Warszawie, a w latach 1993–2002 wikariusza sądowego Biskupa Drohiczyńskiego. Od 1989 do 1991 był wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym Męczenników Podlaskich, zaś od 1994 do 1997 promotorem I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej. Otrzymał godności kanonika gremialnego Kapituły Katedralnej w Drohiczynie oraz kapelana honorowego Jego Świątobliwości.
Od 1989 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie wykłada przedmioty z zakresu kościelnego prawa procesowego i polskiego prawa rodzinnego. Od 1998 profesor nadzwyczajny KUL, w latach 1996–2008 pełnił funkcję kierownika Katedry Kościelnego Prawa Procesowego. Od 1996 do 2001 - kurator Katedry Kościelnego Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego, w 2001 - kurator Katedry Kościelnego Prawa Karnego. W latach 1996–1999 sprawował urząd prodziekana Wydziału Prawa Kanonicznego i Świeckiego, a w latach 1999–2003 – dziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji. W 2009 został kierownikiem Katedry Prawa Rodzinnego i Praw Rodziny. Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, redaktor serii wydawniczej „Kościelne Prawo Procesowe. Materiały i studia”.
Papież Jan Paweł II mianował go w 2002 r. ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Na swoją dewizę biskupią wybrał słowa „Dominus Jesus” (Panem jest Jezus). Będąc biskupem sandomierskim, zainicjował środowiskowe pielgrzymki do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, angażował się w obronę świętości życia i rodziny: ogłosił w swojej diecezji rok 2005 Rokiem Rodziny, udzielał poparcia inicjatywie parlamentarnej mającej na celu wprowadzenie do Konstytucji RP zapisu o ochronie życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci
W lutym 2009 r. papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Ingres do archikatedry św. Jakuba Apostoła w Szczecinie odbył 4 kwietnia 2009 r. Jako arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński objął również urząd wielkiego kanclerza Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jest niezwykle aktywny w Konferencji Episkopatu Polski, gdzie piastuje funkcje przewodniczącego: Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Komisji Mieszanej Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni oraz Rady Prawnej. Ponadto został członkiem: Rady Stałej, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, Komisji Rewizyjnej, Rady ds. Rodziny oraz Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.