Miasto Radzyń Podlaski po niemal 50 latach od podjęcia starań uzyskało decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie określenia granicy zabytku. Informacja ta dotarła do Urzędu Miasta 23 września. Brak decyzji w tej sprawie – toczącej się od 1967 r. - utrudniał rozwój naszej miejscowości.
Problem polegał na tym, że do ścisłej strefy konserwatorskiej zaliczono niemal całe miasto – nie tylko zespół pałacowo-parkowy oraz kościół pw. Świętej Trójcy wraz z najbliższym otoczeniem, ale także główne radzyńskie ulice - nie tylko całą Ostrowiecką i Warszawska oraz Dąbrowskiego, ale również np. Międzyrzecką, Partyzantów, Kościuszki. W dodatku nie były określone granice zabytku. Mówiąc najprościej: budynki stojące przy tych ulicach traktowane były jak obiekty zabytkowe klasy zerowej. Jeśli teren jest objęty archeologiczną strefą prawnej ochrony konserwatorskiej, w jej obrębie wszelkie prace ziemno-budowlane należy uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Taki stan uniemożliwiał rozwój miasta, w tym opracowanie Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju Miasta i – co jest z tym związane - zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego Miasta.
Dlatego decyzję MKiDN w sprawie określenia granicy zabytku w Radzyniu należy uznać za historyczną dla miasta. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono: „ Z rejestru zabytków skreślono część obszaru miasta Radzyń Podlaski i część zespołu pałacowo-parkowego Szlubowskich, które w dacie wpisu do rejestru zabytków zostały nieprawidłowo objęte ochroną konserwatorską wraz z ww. założeniem rezydencjonalnym. Należy jednak zauważyć, że niniejsze rozstrzygnięcie nie wyklucza możliwości dokonania indywidualnego wpisu do rejestru zabytków zachowanych elementów historycznego układu urbanistycznego miasta Radzyń Podlaski, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy na temat historii procesów jego kształtowania”.
- Mając decyzję MKiDN i po jej publikacji w sposób zwyczajowo przyjęty, będziemy mogli przystąpić do opracowania Studium i do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego – mówi burmistrz Jerzy Rębek. Dodaje, że do chwili obecnej w UM złożonych zostało ponad 30 wniosków mających na celu wprowadzenie zmian w różnych częściach miasta. - Chodzi o lokalizację mniejszych czy większych inwestycji, takich jak budowa domu, sklepu, magazynu, ciągu pieszego czy jezdnego - tłumaczy włodarz miasta.
- Dzięki uzyskaniu decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sposób racjonalny określający i zamykający granicę zabytku w Radzyniu przystąpimy do opracowania nowego Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju Miasta oraz Planu zagospodarowania przestrzennego, co umożliwi miastu prawidłowy rozwój – dodaje wiceburmistrz Tomasz Stephan.