logo zoomikKolejny - tym razem międzynarodowy sukces odnieśli wychowankowie Klubu Miłośników Fotografii "ZOOMIK" prowadzonego od kilku lat przez pasjonata fotografii Janusza Wlizło.

Prace czworga Zoomików Julii Targońskiej lat 11 - SP 1, Oliwii Wlizło lat 10 - SP 2, Klaudii Miszczuk lat 13 - Gimnazjum 1, Dominiki Matuszewskiej lat 14 - Gimnazjum 1 decyzją jury przeszły do finałowego II etapu jubileuszowej XV edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego PORTRET 2016, kwalifikując się na pokonkursową wystawę finałową. Tam wydrukowane w formacie 50x70 cm oprawione w pasportou i ramę będą rywalizowały o zwycięstwo i liczne nagrody finansowe oraz rzeczowe.
Choć wychowankowie Janusza Wlizło wielokrotnie już byli nagradzani na różnej rangi konkursach, także ogólnopolskich i łącznie już 44 prace znajdowały uznanie jury, to jest pierwszy tak prestiżowy międzynarodowy sukces młodych fotografików z Radzynia Podlaskiego.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że nie jest to konkurs dla dzieci, a łączna pula nagród finansowych i rzeczowych w tym roku przekracza 10 tysięcy złotych, a więc ten konkurs, jako jeden z najbardziej prestiżowych konkursów o tematyce portretowej w Polsce, przyciąga wielu znakomitych i doświadczonych fotografików, tym samym zdjęcia wykonane przez naszych Zoomików z powodzeniem jak widać konkurowały z pracami wykonanymi przez dojrzałych pasjonatów fotografii.
Wysyłane prace Zoomików nie zawierały informacji o wieku autora, żeby nikt nie sugerował się niedojrzałym wiekiem, a oceniał wyłącznie dojrzałość prac i okazało się, że były wystarczająco dojrzałe by znaleźć się na wystawie.
Warto także nadmienić, że organizatorzy przyjęli w tym roku rekordową ilość prac, co przedłużyło obrady kury o kilka dni. Na I edycję konkursu przed 15 laty prace nadesłało 15 autorów, a rekordowa jak dotychczas X edycja w 2011 roku zgromadziła 832 prace 303 autorów. To było już bardzo dużo, bo regulamin przewiduje ograniczenia ilościowe - pozwala na zgłoszenie tylko 3 prac od każdego autora.
W tym roku 2016 na jubileuszową XV edycję Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego PORTRET 2016 wpłynęło ponad tysiąc zdjęć kilkuset autorów.
Jury do finałowej wystawy pokonkursowej PORTRET 2016 wyłoniło 99 równorzędnych prac 90 autorów - wśród nich czwórka radzynian - Zoomików.
Wyniki II etapu konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości na uroczystym otwarciu wystawy pokonkursowej w dniu 21 maja 2016r.
Organizatorem Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego PORTRET 2016 od 15 lat jest Kolski Klub Fotograficzny „FAKT” im. prof. dr. Tadeusza Cypriana - działający od niema 40 lat a także Miejski Dom Kultury w Kole Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury.