IMG 3831Wernisaż wystawy fotografii autorstwa Dariusza Hankiewicza i Krzysztofa anin Kuzko „Tarnogórskie Gwarki 2015” odbył się 6 kwietnia w galerii „Przy kasie” mieszczącej się w markecie Tesco. Wystawę poprzedziło spotkanie w radzyńskim magistracie, w którym udział wzięli fotograficy z radzyńskiego jak i tarnowskiego klubu fotograficznego. Nie zabrakło także włodarzy miast: burmistrza Radzynia Jerzego Rębka oraz burmistrza Tarnowskich Gór Arkadiusza Czecha.

Podczas spotkania padło wiele ciepłych słów skierowanych w stronę naszego miasta i regionu. Śląscy goście podkreślali radzyńską otwartość, gościnność oraz piękno regionu. Radzyńscy fotograficy odwdzięczyli się tym samym. Miło wspominali pobyt w Tarnowskich Górach a szczególnie w ich pamięć zapadło doroczne święto miasta, pielęgnowane tam od 1957 roku.

Wystawa, która odbyła się tuż po spotkaniu, jak podkreślił jej współautor Dariusz Hankiewicz, należy do nietypowych. - To nietypowa wystawa, ponieważ jest to fotoreportaż. Mieliśmy przyjemność być zaproszeni do Tarnowskich Gór na Święto Tarnogórskich Gwarek. Dzisiejsza wystawa jest dla nas ogromną satysfakcją, bo przybyli na nią szczególni goście: włodarz Tarnowskich Gór, który nas tam zaprosił Arkadiusz Czech z małżonką oraz burmistrz Jerzy Rębek, który zrobił wszystko, abyśmy mogli tam być – mówił fotografik.

Głos zabrali także włodarze miast. Obaj nie ukrywali zachwytu fotograficznymi ujęciami oraz dziękowali fotografikom, za możliwość nawiązania kontaktu, który na pewno zostanie podtrzymany. - Dziękuję serdecznie, że udało nam się nawiązać kontakt, ponieważ uważam, że fluidy między nami są bardzo dobre. Kultura i fotografia łączy - mówił burmistrz Tarnowskich Gór. Jerzy Rębek dodał: - Serdecznie dziękuję, że zechcieli państwo przyjąć zaproszenie do skromnego miasteczka na Podlasiu. Jesteśmy szczerze zachęceni, by państwa odwiedzić podczas święta waszego miasta, ale też postaramy się w latach następnych stanąć na wysokości zadania abyście państwo mogli czuć się u nas swojsko, tak jak wy otaczacie nas swoją wielką życzliwością.

Fotografie można podziwiać w markecie Tesco do końca kwietnia.