turniej31 kwietnia w Woli Osowińskiej odbył się finał oddziałowy XLIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno - Krajoznawczego PTTK. Uczestnikami zawodów były 3-osobowe drużyny startujące w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Celem turnieju jest poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku, propagowanie kultury wycieczkowania i rozwijanie sprawności fizycznej. Organizatorem eliminacji był Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim przy współpracy z Zespołem Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej. Wsparcia finansowego imprezie udzielił Urząd Miasta Radzyń Podlaski.

Uczestnicy turnieju musieli zmierzyć się z wieloma konkurencjami, które wymagały zarówno wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych. Odbył się test wiedzy, obejmujący zagadnienia krajoznawcze, turystyczne, topograficzne, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadzono też turystyczny marsz na orientację, rowerowy tor przeszkód oraz turystyczne ABC. Ostatnią z wymienionych konkurencji tworzyły: rzut do celu, rozpoznawanie roślin oraz rozpoznawanie tropów zwierząt. Ocenie podlegały również zdobyte przez uczestników odznaki turystyczne.

W klasyfikacji generalnej turnieju, w kategorii szkół podstawowych, na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Woli Osowińskiej w składzie: Izabela Skowron, Wiktoria Skowron i Kacper Krasucki (opiekun Hanna Gołoś). Wśród gimnazjalistów zwyciężyła drużyna Gimnazjum w Sosnówce w składzie: Ewelina Karpiuk, Patrycja Kuźmiuk i Martyna Szypiło (opiekun Sabina Sakowicz). Z kolei w kategorii szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjny okazał się zespół I LO w Radzyniu Podlaskim w składzie: Dominika Gomółka, Urszula Malmon i Michał Kołodziej (opiekun Robert Mazurek). Puchary, dyplomy i narody rzeczowe wręczyli: dyrektor ZPO w Woli Osowińskiej Danuta Kucio oraz prezes Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim Bogdan Fijałek.

Najlepsze zespoły w każdej kategorii wiekowej będą reprezentowały radzyński Oddział PTTK w finale wojewódzkim turnieju, który odbędzie się w dniach 13-14 maja w Biłgoraju.