DSC 0141Przedpremierowy pokaz płyty "Radzyń Podlaski-Arti Sentemo 2016. Zobaczyć, usłyszeć pokochać" odbył się w niedzielny wieczór 13 marca. Obecni na projekcji dziękowali orkiestrze i twórcom płyty oklaskami na stojąco. Był to spontaniczny i w pełni zasłużony gest. Nagranie, które stanowi formę utrwalenia dorobku orkiestry, jest również wspaniałą promocją Radzynia i ziemi radzyńskiej - jej dziedzictwa historycznego, kulturowego i walorów przyrody.

Arti Sentemo idzie jak burza. Młodzieżowa Kameralna Orkiestra Akordeonowa pod dyrekcją Zbigniewa Czuryły działa zaledwie 3 lata, a już podbiła serca słuchaczy w różnych stronach Polski – "od morza po gór szczyty", zdobyła uznanie i sympatię znawców muzyki akordeonowej, została obsypana prestiżowymi nagrodami na konkursach i festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. W ubiegłym roku wydała płytę "Arti Sentemo LIVE 2015" z szerokim i ambitnym repertuarem. Jej promocyjny koncert zdobył 2. miejsce w plebiscycie Katolickiego Radia Podlasie i portalu polasie24.pl na TOP REGIONU 2015 w dziedzinie Wydarzenie Kulturalne Roku. Rewelacyjna Gala Noworoczna w styczniu nie tylko zgromadziła, ale i zachwyciła ponad tysięczną widownię, która za wspaniały koncert dziękowała owacjami na stojąco. A teraz przed nami kolejne ważne wydarzenie artystyczne: wydanie płyty wideo, która zawiera relację z gali, promocję orkiestry i naszego miasta.

Wspaniała muzyka, piękne kadry, dynamiczny montaż

Przedpremierowy pokaz odbył się w niedzielny wieczór 13 marca. Wrażenia, jakie zrobiła na widowni projekcja filmu najlepiej oddały długotrwałe brawa na stojąco. I było za co dziękować i czego gratulować. Na płycie, w 43 minutach nagrania zmieściła się promocja naszego miasta i ziemi radzyńskiej – wspaniałych zabytków, ciekawej kultury, ujmującej natury - ukazanych na najpiękniejszych fotografiach Jarosława Ćwieka, Tomasza Młynarczyka, Janusza Wlizły i Roberta Mazurka. Na tym tle zaprezentowana została kultura muzyczna miasta, której - jak zostało podkreślone - patronuje nasz wielki ziomek, urodzony w Radzyniu Karol Lipiński. Jest on także patronem radzyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej, z której wyrosła Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo. Duża część płyty to relacja z III Gali Noworocznej.

Wspaniała muzyka, piękne kadry, dynamiczny montaż - całość płyty robi duże wrażenie i na pewno skutecznie przyczyni się do promocji naszego miasta wszędzie tam, gdzie Arti Sentemo będzie koncertować.

Na pokaz przybyli: ks. kan. Andrzej Kieliszek – proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy oraz ks. Mariusz Baran – dekanalny duszpasterz młodzieży, przedstawiciele wszystkich radzyńskich samorządów. Miasto reprezentowali: burmistrz Miasta Radzyń Jerzy Rębek, wiceburmistrz Tomasz Stephan, przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, skarbnik Miasta Anna Woźniak. Na spotkanie przybył wójt Gminy Radzyń Wiesław Mazurek z przewodniczącą Rady Gminy Anną Grochołą, powiat radzyński reprezentował wicestarosta Jan Gil. Na spotkaniu obecna była dyrektor I LO Ewa Grodzka. W pokazie uczestniczyły osoby, które włączyły się w stworzenie płyty.

- Chcieliśmy, by film obrazował dorobek artystyczny Arti Sentemo, ale również wzbudził zainteresowanie naszym miastem, ziemią radzyńską - aby ten, kto przybędzie na koncert i otrzyma płytę, zobaczył, skąd jesteśmy, zainteresował się naszym dziedzictwem historycznym, spuścizną kulturową, może także by zechciał tu przyjechać, zobaczyć, jak żyjemy - mówił na wstępie spotkania Zbigniew Czuryło.

Program muzyczny i wychowawczy

Płyta nosi tytuł: „Radzyń Podlaski – Arti Sentemo 2016. Zobaczyć, usłyszeć, pokochać”. Na okładce jako motto znalazły się słowa Henryka Sienkiewicza (którego rok aktualnie obchodzimy): „Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształt i kolory.” Płyta została wydana staraniem Stowarzyszenia Melodia Art działającego przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu. Realizacją dźwięku zajął się Piotr Rusakowicz, a montażem Kamil Wojtak. Tekst opracowali: Robert Mazurek, Karolina Buziak oraz Zbigniew Czuryło, który wystąpił także w roli lektora. Projekt plastyczny płyty wykonał Jarosław Ćwiek. Sponsorami wydawnictwa są: Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski, Wójt Gminy Radzyń Podlaski, Starosta Powiatu Radzyńskiego, Bank Spółdzielczy, Spomlek, PUK, oraz firma WODMAR – Sławomir Kiewel.

Zbigniew Czuryło podkreślił, że Arti Sentemo to nie tylko projekt artystyczny, muzyczny, ale także wychowawczy. - Orkiestrę tworzą dzieci i młodzież, którzy nie są zawodowymi muzykami. Na co dzień chodzą do szkoły, mają swoje problemy. Jednak wspólnie skupiamy się na stworzeniu symbiozy: oni chcą grać, a ja chcę im w tym pomóc, przekazać to, co sam potrafię.- Dyrygent orkiestry dziękował również rodzicom młodych muzyków za otwarcie, współpracę i akceptację. Podkreślił, że wydanie płyty to forma utrwalenia dorobku orkiestry. - Dzięki temu nie pójdzie on w niepamięć. Jeśli nie od razu, to może po jakimś czasie ktoś, kto płytę otrzyma wróci do niej, posłucha, może przyjmie zaproszenie do Radzynia. Płyt się nie wyrzuca, a na płycie jest materiał, którego nie da się wyrzucić z umysłu, serca.

Zobaczyli, posłuchali, zachwycili się

Na spotkaniu głos zabrał również Jarosław Ćwiek – dyrektor Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, który opowiedział o swej pracy nad projektem plastycznym płyty i procesie jej produkcji. Wyrażał również uznanie dla dyrektora Zbigniewa Czuryły, którego nazwał człowiekiem czynu, potrafiącym konsekwentnie dążyć do celu i z determinacją realizować zamierzenia. - Jestem dumny, że nazywa mnie swoim przyjacielem - mówił Jarosław Ćwiek. - Wielu potrafi mówić o rzeczach wielkich, dawać wskazówki, jak co należy zrobić, ale słowa od czynów dzieli Wielki Kanion Kolorado. To, czego dokonał Zbigniew Czuryło, uważam za dzieło unikatowe. Stworzyliście cudowną orkiestrę, jesteście wyjątkowym zjawiskiem! Gratuluję wyjątkowego nauczyciela, który tworzy sztukę na wysokim poziomie, jednocześnie jest przekazem do tych cudownych ludzi, co znaczy być odpowiedzialnym za słowo.

Po projekcji głos zabrali burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek oraz wójt Giny Radzyń Wiesław Mazurek.

- Jestem pod silnym wrażeniem tego, co usłyszałem i zobaczyłem. To jest coś wyjątkowego! Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność zespołowi oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się, by w sposób piękny, podniosły ukazać to, co jest wielką wartością i darem Stwórcy: piękno człowieka, sztuki, muzyki. Dziękuję nauczycielom i rodzicom za pielęgnowanie i rozwój talentów tych młodych ludzi – mówił burmistrz Jerzy Rębek i zadeklarował pomoc zespołowi: - Chciałbym złożyć deklarację, że na ile to możliwe – a jest to możliwe – będziemy was wspierali!

Wójt Wiesław Mazurek wyznał, że z wielką niecierpliwością i ciekawością czekał na płytę, o której planach wydania wcześniej wiedział. Gratulował rezultatu. - To wspaniałe dzieło jest efektem wielkiego talentu muzycznego, ale i pedagogicznego dyrektora Zbigniewa Czuryły, który ma jeszcze jedną wyjątkową zdolność: współpracy ze wszystkimi - nie tylko z młodymi artystami, ale także ich rodzicami, radzyńskim środowiskiem, samorządami.

Dyrygent orkiestry deklarował, że Arti Sentemo po szeregu sukcesów nie spocznie na laurach. - W sztuce zawsze trzeba dążyć do doskonałości. Zawsze można zrobić coś lepiej. Do tego trzeba dążyć, rozwijać się. Jeśli człowiek uwierzy, że zrobił coś najlepiej, to jest po nim. Dlatego wierzę, że wszystko jest jeszcze przed nami.

Anna Wasak

 

Wyrazy uznania dla Arti Sentemo płyną z różnych ośrodków. Przypomnijmy, że na ręce burmistrza Jerzego Rębka wpłynęło pismo z Nałęczowskiego Ośrodka Kultury następującej treści:

Szanowny Panie,

Pragnę Panu pogratulować spektakularnego funkcjonowania Kameralnej Orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMO. Ten młody, ale uhonorowany już licznymi nagrodami zespół, którego poczynania śledzimy od trzech lat, jest jednym z nielicznych, które chcielibyśmy widzieć na scenach nałęczowskiego amfiteatru i sali koncertowej w Nałęczowskim Ośrodku Kultury.

Jesteśmy pod wrażeniem, że uczniowie, pod kierunkiem charyzmatycznego dyrektora artystycznego Zbigniewa Czuryły, w tak krótkim czasie potrafili osiągnąć tak wysoki poziom kunsztu muzycznego i przyczynić się do tak znaczącego wkładu w życie kulturalne miasta.

Pozostajemy pełni podziwu zarówno dla bogatego repertuaru orkiestry, jak maestrii wykonania utworów przez pełnych młodzieńczego uroku muzyków.

Niecierpliwie czekamy na kolejny, wiosenny występ Orkiestry w naszym mieście-ogrodzie, w którym dobrej muzyki chętnie słuchają nie tylko jego mieszkańcy, ale także liczni kuracjusze z całej Polski.

Dyrektor Nałęczowskiego Ośrodka Kultury

Jadwiga Sawa - Bednarczyk