DSC 0433Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu miały bardzo bogaty program. - Postanowiliśmy, że będzie to szereg imprez, by tematem zainteresować jak najwięcej osób – powiedział Dariusz Magier - szef sztabu radzyńskiego Inspektoratu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Uroczystości rozpoczęły się już w niedzielę 28 lutego Biegiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".

Na starcie wyznaczonym na dziedzińcu Pałacu Potockich pojawiło się 41 uczestników, którzy przebiegli trasę długości 1963 metrów. Ta liczba stanowi nawiązanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. "Lalek".

Każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy, w którym znalazły się m.in. koszulki z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych oraz audiobook "Klamra-mój ojciec" – poruszająca opowieść Zbigniewa Lazarowicza o losach ojca, majora Adama Lazarowicza "Klamry", współtwórcy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

- Po raz pierwszy włączyliśmy się w tę ogólnopolska formę obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych i jak na pierwszy raz liczba uczestników jest zadowalająca, ale mamy nadzieje,że za rok będzie nas więcej – powiedział organizator radzyńskiego biegu Adam Pękała.

W samo południe na starcie biegu, który został wyznaczony na dziedzińcu Pałacu Potockich, stanęło 41 uczestników. W tym gronie znaleźli się się m.in. wiceburmistrz Radzynia Tomasz Stephan oraz radny Robert Mazurek. Wśród biegaczy były osoby w różnym wieku,  jednak zdecydowanie przeważali młodzi. - Przyszedłem tu dla szlachetnej idei upamiętnienia i uczczenia Żołnierzy Wyklętych, szczególnie tych z ziemi radzyńskiej - podkreśla Ryszard Król, który przyznał, że interesuje się historią, zwłaszcza II wojny światowej, stąd temat podziemia niepodległościowego jest mu bliski. - Chcę uczcić pamięć tych wybitnych ludzi, którzy walczyli o wolna Polskę. Powinniśmy o nich pamiętać – dodaje Karolina Grochowska. Po ukończeniu biegu wszyscy zostali udekorowani pamiątkowym medalem. Zwycięzcy w dwóch kategoriach: mężczyzn i kobiet otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy.

Zadowolenia, wręcz wzruszenia licznym udziałem młodych w imprezie nie krył Marian Petlak - Inspektor Rejonowy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i zastępca Inspektora Głównego WiN. – Wiele lat trzeba było czekać na to, by móc oddać sprawiedliwość tym, co walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Ale doczekaliśmy tego – choć mało nas już zostało w Radzyniu...

Zwycięzcy biegu „Tropem Wilczym”

W kategorii kobiet:

  1. Karolina Grochowska
  2. Gabriela Matwiej
  3. Weronika Kraszewska

W kategoria mężczyzn:

  1. Michał Piróg
  2. Ryszard Król
  3. Dariusz Kurenda