plakat wwwBardzo bogato zapowiadają się obchody tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu. Spotkania odbywać się będą od 28 lutego do 5 marca.

Przede wszystkim zmieniona zostanie tablica na budynku dawnego więzienia przy ul. Warszawskiej 5A. Na miejscu obecnej – blaszanej, niezawierającej pełnej prawdy historycznej, pojawi się marmurowa z pełną informacją: że mieścił się tu areszt śledczy niemieckiego Gestapo, a następnie - komunistycznego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Przypomnijmy, że interpelacje w sprawie zmiany tablicy złożył radny Robert Mazurek podczas ostatniej sesji Rady Miasta w dniu 27 marca 2015 r.

Budynek ten jest wyjątkowo cennym obiektem ze względów historycznych, ponieważ w jego piwnicach zachowały się oryginalne cele, drzwi z judaszami, a na ścianach cel - oryginalne inskrypcje wyryte przez Żołnierzy Wyklętych z AK, WiN i NSZ, więzionych tu przez komunistów w latach 1944-54.

Uroczystość odsłonięcia nowej tablicy odbędzie się w poniedziałek 29 lutego. Rozpocznie się o godz. 9.00 w sali widowiskowej Oranżerii, gdzie zaprezentowana zostanie diaporama prezentująca piwnice budynku przy Warszawskiej 5A.

Cykl spotkań związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpocznie się już w niedzielę 28 lutego od IV Biegu "Tropem Wilczym", który wystartuje o godz. 12.00 na dziedzińcu Pałacu Potockich (zapisy od godz. 11.00 - szczegóły na www.radzynwyklety.pl).

W poniedziałek 29 lutego otwarta zostanie wystawa "Wojna informacyjna Żołnierzy Wyklętych". Wydarzenie będzie miało miejsce w kościele pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich o godz. 18.00.

1 marca odbędzie się także Marsz Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. sprawowaną o godz. 18.00 w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Uczestnicy marszu przejdą po Mszy do Pałącu Potockich, po drodze złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych więzionych w areszcie UB przy ul. Warszawskiej.

W piątek 4 marca parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim oraz Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Inspektorat Radzyń Podlaski zapraszają na plenerową Drogę Krzyżową, której patronami i bohaterami będą Żołnierze Wyklęci. Trasa Drogi Krzyżowej liczy ok. 25 km i będzie przebiegać następującą trasą: Radzyń Podlaski- Zabiele- Paszki Duże – Wrzosów – Stara Wieś – Borki – Sitno- Adamki- Zabiele- Radzyń Podlaski. Poczatek przed sanktuarium o godz. 19.30.Szczegóły na http://www.mbnpradzyn.pl/index.php?strona=info&id=552

W sobotę 5 marca o godz. 17.00 w Radzyńskiej Izbie Regionalnej odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Joanny Borowskiej Tajemnice kwatery "Ł".