DSC 0039Krzemionki Opatowskie to jedyna w Polsce i Europie czynna i udostępniona do zwiedzania kopalnia krzemienia pasiastego, zwanego złotem epoki kamienia. W niezwykłą podróż do tego obiektu – swoistej kapsuły czasu, mogli się udać ci, którzy przybyli w sobotni wieczór 23. stycznia do Radzyńskiej Izby Regionalnej.

- Gdy powstawały piramidy egipskie, kopalnia funkcjonowała już tysiąc lat – podkreślił, witając gości Tomasz Pietrzela.

O unikatowej kopalni opowiadał Artur Jedynak – archeolog z Muzeum i Rezerwatu Archeologiczno - Przyrodniczego “Krzemionki”. - Jest to najwspanialszy pradziejowy obiekt w naszym kraju i w Europie. Mamy do czynienia z kapsułą czasu, która przenosi nas w odległe wieki, można tu podziwiać przestrzenie, architekturę niezmienioną od 5 tysięcy lat – mówił prelegent. - Kiedy wchodzimy do kopalni i podziwiamy wyrobiska powstałe w neolicie, widzimy dokładnie to, co widział górnik neolityczny, pracując i działając pod koniec epoki kamienia i na początku epoki brązu.

W trakcie wykładu połączonego z pokazem slajdów mówił o pradziejach kopalni, ale także o jej ponownym odkryciu w 1922 roku i batalii o jej ochronę, o powstaniu trasy turystycznej i Muzeum w Krzemionkach, a także zrekonstruowanej osadzie neolitycznej.

Od 1994 r. Krzemionki znajdują się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Artur Jedynak mówił tez o staraniach podejmowanych przez pracowników Rezerwatu Krzemionki, by obiekt został wpisany na listę UNESCO.