DSC 0108Dzień Patrona Szkoły Podstawowej nr 1, przypadający w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, rozpoczął się od uroczystej Mszy świętej sprawowanej w intencji obecnych jak i byłych nauczycieli, pracowników oraz uczniów tej placówki. W programie uroczystości znalazło się również złożenie wieńców na Mogile Powstańców oraz akademia z inscenizacją o tematyce powstańczej.

- Gromadzimy się tutaj, aby obchodzić dzień szkoły, dzień waszych Patronów  – Bohaterów Powstania Styczniowego - podkreślił  w homilii ks. prefekt Michał Burdach, który następnie przypomniał to wydarzenie.  - Choć powstanie było przez nas przegrane, to dzielni ludzie pokazali, co to znaczy walczyć o Ojczyznę. Dopiero chyba teraz dociera do nas to, jacy ludzie żyli w tamtych czasach. Ludzie, którzy potrafili rzucić wszystko i stanąć do walki, nie mając tak naprawdę żadnych szans. Bili się o wolność i niepodległość. To są właśnie godni naśladowania Patronowie waszej szkoły –  mówił podczas kazania ksiądz Michał Burdach.

Kaznodzieja zaznaczył także, jak ważną rolę w życiu młodego człowieka pełni nauczyciel, który jest pewnego rodzaju drogowskazem wskazującym tę właściwą drogę. - Ważne jest, aby uczniowie poznali historię patronów szkoły i brali z nich przykład. Dziękuję, że tę wiedzę im przekazujecie. Życzę sobie jak i wam, aby ci młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają edukację, byli filarem nie tylko tej placówki, ale i naszej Ojczyzny. Uczniowie,  za przykładem powstańców stawiajcie czoła różnym problemom, które napotkacie w życiu. Bądźcie fundamentem ziemi polskiej i prowadźcie ją ku świetności – mówił ksiądz wikariusz.

Tuż po Eucharystii burmistrz miasta Jerzy Rębek wraz z dyrektor szkoły Danutą Bukryj – Pałką oraz delegacją uczniowską złożyli kwiaty pod Krzyżem Powstańczym znajdującym się przy ulicy Powstańców Styczniowych.

Kolejnym punktem świętowania była akademia o tematyce powstańczej: młodzi aktorzy wcielili się w role Polaków, którzy nie zważając na nakładane przez zaborcę kary, pomagali partyzantom.

- Z prawdziwym wzruszeniem oglądałem tę przepiękną inscenizację, która w swojej treści ma bardzo głęboką myśl. Kiedy miałem tyle lat co wy, może wszystkiego nie rozumiałem, ale czułem tego ducha, w którym ta szkoła mnie kształtowała i w którym wzrastałem. Jako człowiek dorosły teraz już wiem… Kochani, tak bardzo trzeba dbać o wolność i o to, aby Polska, Polacy byli wolni i równi. Nie pozwólmy, aby ktoś nam to odebrał – mówił po akademii burmistrz.

Finałem tego dnia było rozdanie nagród zwycięzcom konkursów szkolnych, które odbyły się z racji święta szkoły.