DSC 0208Ponad 120 osób uczestniczyło w spotkaniu opłatkowym środowisk prawicowych, które odbyło się w niedzielę 10 stycznia - tradycyjnie w parafii pw. Świętej Trójcy. Podczas Mszy św., sprawowanej w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem dziekana dekanatu komarowskiego ks. Henryka Prządki, ponowione zostało zawierzenie Radzynia Jezusowi przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystość została zorganizowana przez burmistrza Miasta Radzyń Jerzego Rębka, wójta Gminy Radzyń Wiesława Mazurka, radzyński Oddział NSZZ "Solidarność" oraz Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych.

To była dobra droga

W homilii proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy. ks. Andrzej Kieliszek nawiązał do uroczystości Chrztu Pańskiego i 1050 rocznicy Chrztu Polski, następnie przywołał słowa św. Jana Pawła II "Nie bójcie się otworzyć drzwi Jezusowi" i w tym kontekście przypomniał wydarzenie sprzed ponad roku – szczególne otwarcie dla Chrystusa naszej społeczności lokalnej przez akt zawierzenia Mu naszego miasta przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny.

Po homilii ponownie odczytał Akt Zawierzenia, jaki został złożony przed ponad rokiem.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyło wyjątkowo liczne grono – bo ok. 120 osób. Rolę gospodarza pełnił burmistrz Jerzy Rębek, który dziękował za wsparcie i współpracę w kampanii wyborczej. Przypomniał akt zawierzenia Radzynia Jezusowi tuż po objęciu funkcji burmistrza miasta. - Wiem, że to była dobra droga- stwierdził. Następnie powitał przybyłych na spotkanie gości i współorganizatorów. W tym gronie znaleźli się: dziekan dekanatu komarowskiego ks. Henryk Prządka, ks. Henryk Och – proboszcz parafii pw. św. Anny oraz ks. kan. Andrzej Kieliszek proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy; posłowie na Sejm RP Adam Abramowicz oraz Marcin Kamil Duszek, wicewojewoda Robert Gmitruczuk, prezydent Miasta Biała Podlaska Dariusz Stefaniuk - szef PiS w okręgu senackim nr 17. NSZZ „Solidarność” reprezentowali: przewodniczący Zarządu Okręgu Środkowowschodniego Marian Król oraz sekretarz Zarządu Krzysztof Choina, Jerzy Bednarczyk - szef radzyńskiego Oddziału „Solidarności”. Na spotkanie przybyli również: Janusz Skolimowski - pełnomocnik PiS powiatu bialskiego, wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, Józef Korulczyk - prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych, wójt gminy Borki Radosław Sałata, Piotr Jezierski – przewodniczący powiatowych struktur „Solidarności” Rolników Indywidualnych NSZZ „Solidarność”, radni Rady Miasta, Powiatu i Gminy Radzyń oraz innych gmin powiatu radzyńskiego.

Będziemy naprawiali Polskę

Poseł na Sejm RP Adam Abramowicz zaznaczył, że władza łączy się z wielką odpowiedzialnością za państwo, które po 8 latach rządów koalicji PO-PSL znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Podkreślił, że obecny rząd pracuje bardzo intensywnie, by spełnić przedwyborcze obietnice: - Polski nie stać na dalsze staczanie się po równi pochyłej. Będziemy naprawiali Polskę.

Dariusz Stefaniuk wyraził uznanie, że w Radzyniu spotkania środowisk prawicowych odbywają się od lat. - Będziemy się na was wzorować – deklarował także współpracę i wyraził nadzieję, że obecna ekipa rządowa postawi na na rozwój Polski Wschodniej.

- Uporządkowanie spraw Polski wymaga czasu, tymczasem gdy każdy rząd ma 100 dni spokoju, my mamy 50 dni ostrego ataku na rząd PiS, prezydenta i dobra zmianę – zaznaczył Robert Gmitruczuk. - Nie mieliśmy armii, mediów, a sukces przyszedł – mówił Marian Król. Przewodniczący Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” dziękował za zaangażowanie w przyjęciu relikwii ks. Jerzego Popiełuszki. Pełnomocnik PiS dla powiatu bialskiego Janusz Skolimowski stwierdził, że sukces wyborczy jest efektem zjednoczenia prawicy. - Nie dajmy się poróżnić - apelował i dodał: - Sukces musimy zbudować ludźmi, którzy mają czyste serca i nie mają lepkich rąk. Ks. Henryk Prządka zaapelował do zebranych o aktywność, by docierali do ludzi, rozmawiali z nimi, wyjaśniali. – Radzyń zasługuje na patriotyzm. Nie lękajcie się, Bóg z nami – mówił ks. Henryk Och. Wiesław Mazurek skierował słowa wdzięczności do kapłanów za modlitwę i konkretną pomoc niesioną np. rolnikom przed rokiem protestującym na drogach. Poseł Marcin Duszek również apelował o jedność, w dowód uznania przekazał wójtowi Wiesławowi Mazurkowi misyjną ikonę, ks. Henrykowi Ochowi medal papieski, a ks. Andrzejowi Kieliszkowi – medal Sejmu RP. Józef Korulczyk przypomniał, że spotkania opłatkowe prawicy w Radzyniu odbywają się od 1999 roku. - Z frekwencją było różnie, ale trzeba być konsekwentnym, nie zrażać się porażkami, bo konsekwencja i cierpliwość w dążeniu do celu przynosi sukces. Jerzy Bednarczyk zwracał uwagę na konieczność zmiany prawa związkowego, żeby związki zawodowe mogły walczyć o swoje zakłady.

- Zmiana władzy w kraju to owoc zaangażowania ludzi, ale i dar Bożej Opatrzności – podsumował dyskusję ks. Andrzej Kieliszek. - Sytuacja w kraju jest trudna, a oczekiwania Polaków i niecierpliwość – duże. Jednak gdy przekonają się, że nasza wielka i nasze małe Ojczyzny są zarządzane w sposób uczciwy, sprawiedliwy, solidarny, to przejdziemy przez to, co trudne. Zwyciężymy.