DSC 0105Obchody Święta Niepodległości w Radzyniu rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w intencji Ojczyzny. - Na wolność Polska sobie zasłużyła - mówił w homilii ks. kan. Andrzej Kieliszek, który też wezwał do wdzięczności Bogu za ten dar, wskazał, że wolność jest dla Polaków również wielkim zadaniem.

Uroczystość została przygotowana wspólnie przez radzyńskie samorządy: miasta z burmistrzem Jerzym Rębkiem, powiatu - ze starostą Lucjanem Kotwicą oraz gminy - z wójtem Wiesławem Mazurkiem. Wzięli w niej udział kapłani – przedstawiciele wszystkich radzyńskich parafii: kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. prał. Roman Wiszniewski, ks. prałat Henryk Hołoweńko, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy ks. kan. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii pw. Św. Anny ks. Henryk Och. Na radzyńskie obchody Święta Niepodległości przybyli poseł na Sejm RP Marcin Duszek, przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli i kierownicy jednostek organizacyjnych: powiatu, miasta i gminy, także służb mundurowych i szkół z dyrektorami, nauczycielami i uczniami, delegacje zakładów pracy, instytucji, partii politycznych, stowarzyszeń.

Zebranych na Eucharystii powitał wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. - 11 listopada to dzień niezwykle radosny w kalendarzu rocznic naszej Ojczyzny. Zgromadziliśmy się tu dziś, by podziękować Bogu za odzyskaną wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, dziękujemy za ofiarę kilku pokoleń naszych rodaków – podkreślił włodarz gminy.

- Pragniemy modlić się za wszystkie pokolenia, które przyczyniły się do zmartwychwstania naszej Ojczyzny, ale także za dziś żyjących, którzy swoje siły, umysły, serca poświęcają budowie Ojczyzny wolnej, niepodległej, która wypełni wszelkie posłannictwa, do jakich nas, ludzi XXI wieku wzywa Boża Opatrzność – zaznaczył w słowie wprowadzającym do Liturgii ks. prał. Henryk Hołoweńko.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. kan. Andrzej Kieliszek, który na wstępie zachęcił do wdzięczności za niepodległość odzyskaną 97 lat temu i za tę, której Polacy doświadczają obecnie. - Na wolność Polska sobie zasłużyła, Polacy nigdy nie pogodzili się z faktem, że ich kraj zniknął z mapy Europy. Protestowali przeciw niesprawiedliwości, podrywali naród do walki w licznych zrywach niepodległościowych, podejmowali tzw. pracę u podstaw – troszczyli się o rozwój gospodarczy, przechowali język, wiarę, kulturę – mówił proboszcz parafii Świętej Trójcy. Podkreślił zasługi wielkich Polaków: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, którzy bezpośrednio przyczynili się do odzyskania niepodległości, ale też zachęcił do dostrzeżenia w tym fakcie roli Bożej Opatrzności. - Chcemy dostrzec działanie Pana Boga w splocie wydarzeń historycznych, w przebiegu I wojny światowej, gdy zaborcy walczą między sobą, wykrwawiają się tworzą się przestrzeń dla wolnej Polski.

Całość kazania wygłoszonego przez ks. Andrzeja Kieliszka

Po Eucharystii wszyscy zebrani przeszli pod pomnik na Placu Wolności. Tę część uroczystości poprowadził Robert Mazurek. Po wciągnięciu flagi na maszt odegraniu Hymnu Państwowego okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz miasta Jerzy Rębek (treść w osobnej informacji poniżej). Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Jacka Nestoruka zaprezentowała wiązankę piosenek żołnierskich.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości kontynuowane były w Radzyńskim Ośrodku Kultury, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2  zaprezentowali przepiękną część artystyczną, porywając widownię do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych, zaś z recitalem fortepianowo - skrzypcowym zatytułowanym "Muzyka polska - Henryk Wieniawski" wystąpili: Dariusz Drzazga oraz Corelli Świeca.