Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
  • HEADER - Nie usuwać!!!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

ePodatki

Urzędowa obsługa osób z niepełnosprawnościami i osób niesłyszących

BEZPIECZNA BUTLA BEZPIECZNY DOMDane Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że co roku notuje się ponad 100 incydentów związanych z eksplozją butli z gazem LPG. W związku z tym Transportowy Dozór Techniczny, przy wsparciu Ministerstwa Infrastruktury, rozpoczął kampanię informacyjno-edukacyjną BEZPIECZNA BUTLA – BEZPIECZNY DOM, której celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej bezpiecznej eksploatacji butli na gaz LPG oraz edukacja, jak uniknąć zagrożeń i postępować zgodnie z przepisami technicznymi oraz zasadami bezpieczeństwa. Przypominamy najważniejsze z nich:


Butle należy kupować wyłącznie w legalnych punktach sprzedaży. Koniecznie należy zachować paragon oraz folię termokurczliwą zdjętą z zaworu. Każda butla powinna mieć tabliczkę znamionową z ważnym badaniem technicznym, instrukcję użytkowania (naklejkę na korpusie lub kołnierzu), nienaruszoną plombę na zaworze oraz zgodność danych – ta sama nazwa firmy powinna widnieć na naklejce, plombie i malowaniu butli. Nie należy kupować butli, które są przerabiane, mają dwie spoiny, są w kolorze czerwonym lub żółtym, są uszkodzone, skorodowane lub mają nieważne badanie techniczne.

Podczas podłączania butli należy zwrócić szczególną uwagę na stan uszczelki zaworu, nie może być postrzępiona ani krucha. W razie wątpliwości należy poprosić o wymianę butli. Nigdy nie należy wkładać dodatkowej uszczelki. Trzpień reduktora powinien zostać dokładnie wsunięty w zawór, a nakrętkę należy dokręcać w lewo, zgodnie z tzw. odwrotnym gwintem. Oznaczenia zazwyczaj znajdują się na nakrętce i reduktorze. Reduktor trzeba przytrzymać, by nie dopuścić do skręcenia węża.

kie załamania, przetarcia, nadpalenia, pęknięcia czy oznaki korozji dyskwalifikują element z dalszego użytkowania. Reduktor lub przewód elastyczny należy wymieniać co 5 lat – nawet jeśli nie widać uszkodzeń. Ważne, by stosować wyłącznie przewody przeznaczone do propanu-butanu.

Butla powinna stać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od źródeł ciepła. W czasie transportu lub odłączenia od kuchenki zawór butli należy zabezpieczyć zaślepką.

W przypadku wycieku gazu należy zachować spokój i działać racjonalnie. Nie wolno włączać ani wyłączać światła, podłączać lub odłączać żadnych urządzeń elektrycznych – nawet najmniejsza iskra może doprowadzić do eksplozji. Trzeba natychmiast zakręcić zawór butli, szeroko otworzyć okna i drzwi, a jeśli gaz nadal się ulatnia – wynieść butlę na zewnątrz, z dala od źródeł ognia i prądu. W sytuacji zagrożenia należy wezwać odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer 998 lub 112.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą informacyjną!

© Urząd Miasta Radzyń Podlaski 2018

Projekt i wykonanie: UM | Przewiń do góry ↑