Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
  • HEADER - Nie usuwać!!!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

ePodatki

Urzędowa obsługa osób z niepełnosprawnościami i osób niesłyszących

CSKDo 28 lutego br. trwa nabór wniosków o stypendia dla rodzin, które opiekują się w domu dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym i znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Dzieci w ciężkim stanie klinicznym – są to dzieci, wymagające wsparcia funkcji życiowych za pomocą respiratora bądź koncentratora tlenu, karmienia dojelitowego lub pozajelitowego oraz innych całodobowych, specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych, podtrzymujących funkcje życiowe.

Podstawową formą wsparcia jest świadczenie pieniężne w postaci comiesięcznego stypendium. Wysokość stypendium jest ustalana indywidualnie dla każdej z rodzin — jest ono przyznawane na okres jednego roku. Przyznane stypendium zwykle nie wymaga żadnego rozliczania i dokumentowania wydatków. O przeznaczeniu uzyskanych w ten sposób środków decyduje rodzina. Stypendium ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w pierwszych miesiącach udziału w Programie. Pełni rolę „pierwszej pomocy”, stabilizuje sytuację finansową rodziny i umożliwia zaplanowanie dalszych działań, mających trwale poprawić sytuację życiową.

W ramach stypendium rodzina może zaplanować wydatki związane bezpośrednio z opieką nad dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym (zakup leków, sprzętu, opłacenie rehabilitacji) oraz związane z rozwiązaniem problemów, które tę opiekę utrudniają (np. likwidacja barier architektonicznych), jak również związane z inwestycją w podniesienie kwalifikacji zawodowych żywicieli rodzin (np. kurs zawodowy). Stypendium zasila domowy budżet i pomaga zwiększyć niezależność finansową, mieszkaniową czy zawodową. 

Jak złożyć wniosek o stypendium?

Wniosek o pomoc finansową może złożyć każda rodzina, która: ocenia swoją sytuację materialną jako trudną i sprawuje opiekę nad dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym, które nie ukończyło 25 roku życia. Pomoc przyznawana jest na 12 miesięcy z możliwością jej kontynuowania. Wnioski przyjmowane są pod tym linkiem po wybraniu przycisku "Aplikuj". Tutaj znajduje się informator w formie pdf.

© Urząd Miasta Radzyń Podlaski 2018

Projekt i wykonanie: UM | Przewiń do góry ↑