W czwartek, 26 września, o godzinie 10:00 odbędą się uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej radzyńskich Żydów zamordowanych podczas akcji Reinhardt. W wydarzeniu wezmą udział Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jakub Jakubowski. Tablica, ufundowana przez Marszałka Województwa Lubelskiego, zostanie odsłonięta podczas ceremonii, która rozpocznie się pod Miejską Biblioteką Publiczną, gdzie odbędą się dwa pierwsze punkty uroczystości.
W radzyńskim getcie działała grupa oporu, składająca się z osób związanych z organizacjami syjonistycznymi, takimi jak Ha-Szomer Ha-Cair. Głównym zadaniem tej grupy było wspieranie ucieczek z getta, organizując niezbędną logistykę. Część z tych, którym udało się zbiec, dołączyła później do partyzantki w pobliskich lasach.
22 września 1942 roku Sicherheitsdienst (policja bezpieczeństwa) wyprowadziła z miasta około 200 Żydów, których następnie rozstrzelano. Kilka dni później, 1 października, około 2000 mieszkańców getta zostało deportowanych do obozu zagłady w Treblince. W dniach 14–16 października przeprowadzono ostateczną likwidację getta. W akcji uczestniczyli członkowie SS, żandarmerii oraz policji granatowej. Od 2000 do 3000 osób przewieziono do Międzyrzeca Podlaskiego, skąd 27 października deportowano ich do Treblinki.
W 1943 roku w Radzyniu przebywała niewielka grupa Żydów, którzy byli zatrudnieni przez Gestapo. Wojnę przeżyło około 50 z nich.
Tekst za: Radzyń Podlaski – akcja „Reinhardt”.