DSC 0010Miasto Radzyń Podlaski pod koniec 2023 roku złożyło do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie zapowiadany wcześniej wniosek o dofinansowanie remontu zabytkowej Oranżerii w zespole pałacowo-parkowym.

O tym fakcie poinformował radnych na grudniowej sesji burmistrz Jerzy Rębek. - W ramach Działania 7.9 Zrównoważony rozwój dziedzictwa kulturowego złożyliśmy w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dotację na 7 mln zł - taka jest górna granica dofinansowania. Zakres prac jakie zamierzamy zrobić to: wymiana dachu, remont rzeźb i elewacji z wymianą okien i drzwi oraz przebudowę tarasu. Remont nie obejmie wnętrza, ponieważ nie udźwigniemy tego finansowo. Na remont wnętrza potrzebowali byśmy dwa razy tyle. Zrobimy ale wszystko po kolei. Pracujemy i myślimy o kolejnych krokach jakimi będą dalsze etapy rewitalizacji centrum miasta i zespołu pałacowo-parkowego, mam tutaj na myśli stawy, park, otoczenie parku, staw w parku, cegielnia. Proces, do którego weszliśmy jest czasochłonny i wymagający umiejętnego sięgnięcia po zabezpieczone tam pieniądze, które są duże. Cele mamy ambitne i mam nadzieję, że w nadchodzących latach je osiągniemy - mówił włodarz.

Planowana wartość remontu zabytkowej Oranżerii wynosi 8,6 mln zł. W przypadku uzyskania dofinansowania, realizacja odbędzie się w latach 2025-2026.