W dniu 555. rocznicy uzyskania przez Radzyń praw miejskich - 31 marca 2023 r. w Radzyńskim Ośrodku Kultury odbyła się Młodzieżowa Sesja Popularnonaukowa zatytułowana "Wielka historia małego miasta". W trakcie spotkania Burmistrz wręczył Jerzemu Chromikowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radzyń Podlaski. Odbyła się też promocja albumu: "Radzyń Podlaski - niezwykłe zwykłe zdjęcia". Konferencję uświetniły występy Anny Pastor, której akompaniował Piotr Żukowski. Spotkanie poprowadził dyrektor ROK – Robert Mazurek.
Na otwarcie głos zabrał Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek. Włodarz podkreślił, że „jubileusz 555-lecia uzyskania przez Radzyń praw miejskich jest okazją do przypomnienia, że nasze małe miasto miało niezwykle barwną, ciekawą, czasem dramatyczną historię, a jego właściciele i mieszkańcy odgrywali ważną rolę w historii Rzeczypospolitej w kolejnych epokach jej dziejów”.
Zaznaczył również, że dziedzictwo naszego miasta „jest naszą dumą, ale i zobowiązaniem, by tę przeszłość znać i szanować; aby troszczyć się o jej duchowe i materialne dziedzictwo, a także o warunki życia mieszkańców we współczesnym Radzyniu i zapewnić mu podstawy rozwoju w przyszłości” (całość przemówienia w załączniku).
Następnie odbyło się wręczenie tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Radzyń Podlaski Jerzemu Chromikowi (osobny artykuł).
W ramach konferencji wykłady wygłosili:
Izabela Ciężka II LO ZSP ”Z Wersalu do Radzynia – historia rezydencji magnackiej” (przygotowana przez Katarzynę Mackiewicz), Wiktoria Walaszek I LO „Przebieg Powstania Styczniowego w powiecie radzyńskim. Rola kobiet” (przygotowana przez Ewę Skrzypczak), Jakub Dobosz II LO ZSP „Historia szkolnictwa zawodowego w Radzyniu Podlaskim” (przygotowany przez Teresę Filipczuk) i Wojciech Magier I LO „Radzyńscy twórcy Konstytucji 3. maja” (przygotowany przez Jacka Woźniaka).
Do treści i formy prezentacji wykładów nawiązali w swych wystąpieniach dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec, dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie Małgorzata Kiec i Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski
Sławomir Adamiec dyrektor generalny MEiN odczytał skierowany do uczestników konferencji list Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka.
- Pozostaję pod wrażeniem waszego zaangażowania na rzecz zgłębiania dziejów Radzynia Podlaskiego. Udział o dzisiejszej sesji jest dowodem ogromnej pasji do nauki, ale też świadomości własnych korzeni. Wasza wiedza ... budzi moje uznanie ogromną radość i nieskrywane poczucie dumy… Głęboko wierzę, że stanie się zachętą do doskonalenia zdobytych umiejętności i inspiracją dla mieszkańców miasta do odkrywania naszego dziedzictwa
Małgorzata Kiec dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie
Gratuluję uczniom, którzy prezentowali dorobek i historię Radzynia, szczególne nauczycielom oraz tym, dzięki którym ten pomysł się ziścił – dyrektorowi ROK. Jesteśmy pod olbrzymim wrażeniem, które pozostanie w naszej pamięci. Jesteście olbrzymim skarbem. Pojawił się pomysł, żeby można było zaprezentować wykłady z konferencji w szkołach innych miast.
Przekazała pozdrowienia od Kurator Teresy Misiuk, która nie mogła przybyć na uroczystość.
Szczepan Niebrzegowski Starosta Radzyski
- Radzyń jest oczkiem w głowie Powiatu, tu bije jego serce. Liczę na dalszą ciągłą współpracę z władzami miasta, współpraca zawsze rodzi dobre owoce. Możecie na nas liczyć we wszelkich pomysłach dotyczących unowocześniania miasta, jego infrastruktury, mamy szereg pomysłów i wspólnych planów.
Włodarz nawiązał do konferencji przygotowanej i zaprezentowanej przez uczniów szkół ponadpodstawowych pod kierunkiem nauczycieli, w szczególności prelekcji o szkolnictwie zawodowym w Radzyniu.
Największym naszym skarbem jest młodzież. Powinniśmy inwestować w młodzież. Pierwszy starosta – Jerzy Kułak położył fundamenty pod gmach obecnej oświaty ponadpodstawowej w powiecie radzyńskim i od 25 lat trwa ciągła praca dla stworzenia struktury i bazy, z której jesteśmy dumni.
Budowa pełnego gmachu szkolnictwa zawodowego została ukończona. Jesteśmy po odbiorze ostatniego etapu budowy warsztatów. To jest dorobek tego miasta. Nie zatrzymujemy się: na biurku Ministra leżą kolejne wnioski. Przeszliśmy ocenę formalną wniosku na Branżowe Centrum Umiejętności w kierunku elektrycznym. Dzięki przychylności Ministra od jesieni w Radzyniu funkcjonuje filia Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych na kierunku pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Na biurku dyrektora leży wniosek dotyczący kolejnego kierunku – informatyka studia dzienne. Pomysł dobry, jeśli uzyskamy kierunek, będę spokojny o przyszłość, stabilność filii, bo z naborem na takim kierunku nie będzie kłopotów, mamy szereg klas w szkołach średnich o tym kierunku. Liczymy na przychylność.