Uchwałę w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II jednogłośnie przyjęli radni pięciu samorządów ziemi radzyńskiej podczas połączonych nadzwyczajnych sesji. Wydarzenie odbyło się 16 marca w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. W sesji uczestniczyli radni i włodarze Miasta Radzyń Podlaski, Powiatu Radzyńskiego oraz Gmin: Kąkolewnica, Komarówka Podlaska i Wohyń.
- Uczestniczymy w wyjątkowej sesji, zwołanej w trybie nadzwyczajnym, bo wymaga tego niespodziewana sytuacja, jaka zaistniała w naszym kraju. Za przyczyną mediów polskojęzycznych w Polsce i niektórych dziennikarzy świętość Papieża-Polaka jest podważana. Obrona jego autorytetu to jest polska racja stanu. Święty Jan Paweł II był głową Kościoła, ale również wielkim Polakiem, któremu nasza Ojczyzna ma wiele do zawdzięczenia – mówił koordynujący spotkanie Adam Adamski Przewodniczący Rady Miasta Radzyń Podlaski, a następnie odczytał tekst, który znalazł się w uchwałach wszystkich samorządów uczestniczących w spotkaniu.
Czytamy tam m.in.: „Nie godzimy się na szkalowanie pamięci Największego Syna Narodu Polskiego, szarganie Jego imienia, w oparciu w dużej mierze o materiały aparatu przemocy PRL. Także dlatego, że uderzenie w Papieża jest ciosem w naszą tożsamość narodową, kolejnym uderzeniem w jedność Polaków. Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku Człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła”.
Na sesji było obecnych 59 radnych, w tym 10 radnych Rady Miasta Radzyń Podlaski, 9 - Rady Gminy Kąkolewnica, 15 – Rady Gminy Komarówka, 11 – Rady Gminy Wohyń i 14 – Rady Powiatu Radzyń Podlaski. Radni w głosowaniu imiennym przyjęli uchwałę jednogłośnie.
W spotkaniu uczestniczyli Radni z Przewodniczącymi Rad: Joanną Krupską (Gmina Komarówka), Mariuszem Majczyną (Gmina Kąkolewnica), Adamem Adamskim (Miasto Radzyń Podlaski), Krzysztofem Barszczewskim (Gmina Wohyń) oraz Robertem Mazurkiem (Powiat Radzyń Podlaski). Na sali byli obecni włodarze: Miasta Radzyń Podlaski – burmistrz Jerzy Rębek, Powiatu Radzyńskiego – starosta Szczepan Niebrzegowski, Gmin: Kąkolewnica - wójt Anna Mróz, Komarówka – wójt Ireneusz Demianiuk i Wohyń - wójt Tomasz Jurkiewicz oraz kapłani: dziekan radzyński, proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kan. Krzysztof Pawelec oraz kustosz Sanktuarium, proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. kan. Jarosław Sutryk.
Radni Rady Miasta, którzy byli obecni na sesji i głosowali za ustawą: Adam Adamski, Dariusz Bilski, Bogdan Fijałek, Piotr Mackiewicz, Bartosz Miłosz, Paulina Pachała, Włodzimierz Sieromski, Piotr Skowron, Karol Wiater i Jarosław Zaprzalski .
Po głosowaniu Przewodniczący Rad samorządów zamknęli sesje.
- Mam nadzieję, że inne samorządy podejmą podobne uchwały; że wsparcie samorządowców będzie jednoznaczne. Warto być Polakiem, dbać o sprawy polskie, a to jest sprawa polska, bardzo istotna dla nas wszystkich – powiedział przed zamknięciem sesji Przewodniczący Adam Adamski.
Obecni mogli nanieść swoje podpisy na planszy z tekstem podjętej Uchwały.
Po zamknięciu sesji głos zabrał dziekan radzyński ks. kan. Krzysztof Pawelec, który nie krył wzruszenia przebiegiem wydarzenia. - W imieniu kapłanów dziękuję za wasze „tak”; za postawę was, świeckich, wybranych przez lokalne społeczności i je reprezentujących. Bardzo potrzebna jest reakcja społeczeństwa, ludzi świeckich, pokazująca, że nie można przekraczać pewnych granic, trzeba szanować osoby i autorytety. Dziękuję za treść uchwały, którą podjęliście.Uchwała zawiera to wszystko, co chciałbym powiedzieć, przypominając osobę św. Jana Pawła II i jego zasługi nie tylko dla Kościoła, ale i dla Polski, świata, człowieka, wartości. Pokażemy, że jest ważny, jeśli będziemy pogłębiali znajomość jego nauczania, przekładali te treści na codzienne życie i uczynimy go obecnym w przestrzeni publicznej.
Dziekan radzyński zapowiedział, że 2 kwietnia ulicami miasta (od Sanktuarium MBNP, przez kościół Świętej Trójcy do kościoła św. Anny przejdzie Droga Krzyżowa, która będzie modlitwą i manifestacją wiary.
Burmistrz Jerzy Rębek spotkanie skomentował: - Inicjatywa uwieńczona uchwałami pięciu rad gmin powiatu radzyńskiego jest czymś wyjątkowym. To, że możemy zdecydowanie stanąć w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II to wielki zaszczyt i wyróżnienie. Chociaż nie brałem udziału w głosowaniu, bo nie mam takich uprawnień, to całym sercem popieram inicjatywę, która zrodziła się w samym Radzyniu, ale z udziałem samorządowców mających pragnienie stanięcia w prawdzie i zaświadczenia, że życie i nauczanie Jana Pawła II są dla nas ważne. Naśladowanie go w wierze i codziennym zachowaniu, to jest przykład dla młodych, którzy nie mieli szczęścia znać go osobiście. Nasza zdecydowana, niezłomna postawa niech będzie dobrym świadectwem, wyznacznikiem drogi dla kolejnych pokoleń.