korpus kawiarniaStrefa Kawiarniana w zrewitalizowanym Pałacu Potockich będzie zajmowała szereg pomieszczeń w centralnej części parteru pałacu.Pomieszczenia te będą spełniały nie tylko typową funkcję kawiarni, gdzie będzie można napić się kawy czy herbaty, zjeść deser. Będą tu organizowane różnego rodzaju spotkania o charakterze kulturalnym O potrzebie istnienia takiego klimatycznego i łatwo dostępnego miejsca, gdzie można się wybrać z rodziną czy znajomymi, sygnalizuje wielu mieszkańców Radzynia a także turystów.

Do kawiarni będą prowadziły dwa wejścia: jedno przez środkowe drzwi korpusu głównego ( w tzw. ryzalicie środkowym) i obok głównej klatki schodowej oraz drugie – analogicznie od strony parku. Na sale dla gości przeznaczona jest największa – dawna pałacowa sala koncertowa oraz cztery mniejsze pomieszczenia: jedno przyległe do niej od strony zachodniej i trzy - od strony wschodniej. Uzupełnieniem strefy kawiarnianej są pomieszczenia kuchni i zaplecza kuchenno — magazynowego, usytuowane w salach od strony dziedzińca, szatnia i toalety, także dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

O szczegółach mówi Robert Mazurek – dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury:
Pomieszczenia te będą spełniały nie tylko typową funkcję kawiarni – gdzie będzie można napić się kawy czy herbaty, zjeść deser. Będą tu organizowane kameralne koncerty, odczyty, prelekcje i inne spotkania. Sprzyjającą okolicznością będzie bliskość sal wystawowych, centrum fotografii i multimediów, Szkoły Muzycznej. To z kolei zapewni kawiarni klientów.

Sądzę, że ta część pałacu będzie tętniła życiem. Mieszkańcy Radzynia chętnie uczestniczą w różnego rodzaju spotkaniach: z podróżnikami, artystami-plastykami, fotografami przy okazji wystaw, poetami prezentującymi swoje tomiki poezji, autorami książek i albumów, a także innymi, interesującymi ludźmi. Tych spotkań jest bardzo wiele. Przypomnę, że z okazji 60-lecia Radzyńskiego Ośrodka Kultury rozpoczęliśmy prezentacje twórczych radzynian w cyklu „ROK ludzi z pasją”. Okazało się że jest ich tak wielu, że przedłużyliśmy cykl na rok 2023.
Pałacowa atmosfera, miejsce łatwo dostępne, położone w centrum miasta zapewne będą sprzyjały rozkwitowi w tym miejscu życia towarzyskiego.

Dodam, że koszty wyposażenia kawiarni zostały ujęte w ramach projektu rewitalizacji.