powstanie styczniowe mZłożeniem wieńców i zapaleniem zniczy na mogile powstańców w Radzyniu samorządy Powiatu, Miasta i Gminy Radzyń Podlaski uczciły 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystość odbyła się w poniedziałek 23 stycznia o godz. 9.

Uczestniczyli w niej: wicewojewoda Robert Gmitruczuk, delegacja Powiatu ze starostą Szczepanem Niebrzegowskim, zastępcą Michałem Zającem i przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Mazurkiem, radnymi powiatu i dyrektor I LO Ewą Grodzką, Miasto reprezentowali wiceburmistrz Sławomir Lipski i sekretarz Miasta Robert Targoński, delegacji Gminy Radzyń Podlaski przewodniczył wójt Wiesław Mazurek. Po złożeniu kwiatów była okazja do podzielenia się refleksjami związanymi z rocznicą zrywu powstańczego.

Na wstępie Robert Mazurek – przewodniczący Rady Powiatu i dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury przedstawił rys historyczny, mówiąc o roli Radzynia w planach powstania, przebiegu walki w Radzyniu i powiecie radzyńskim, mogile powstańców, przy której odbyła się uroczystość oraz o wspomnieniach naczelnika powiatu radzyńskiego – Bronisława Deskura. Stały się one kanwą opowiadania Józefa Piłsudskiego, którego fragment pt. „Atak na Radzyń” znalazł się w podręcznikach IV klasy szkoły powszechnej „W służbie Polski”.

Wicewojewoda Robert Gmitruczuk zwrócił uwagę, że choć powstanie zakończyło się klęską i represjami, było dla kolejnych pokoleń punktem odniesienia, przywoływało pamięć o bohaterach, kształtowało ich patriotyzm. - Żyjący uczestnicy Powstania Styczniowego byli w Polsce międzywojennej otaczani wielkim szacunkiem. Generałowie jako pierwsi byli zobowiązani do salutowania weteranom Powstania - mówił wicewojewoda.
Wiceburmistrz Sławomir Lipski podkreślił, że Powstanie Styczniowe, w którym uczestniczyło ok. 200 tys. powstańców z różnych warstw społecznych, zjednoczyło naród polski.
Starosta Szczepan Niebrzegowski zapowiedział wydanie opracowania dotyczącego miejsc potyczek w powiecie radzyńskim, których było około dwustu: - Postaramy się, by pamięć tych miejsc zwrócić mieszkańcom - zadeklarował..
Ewa Grodzka dyr. I LO poinformowała, że 1. marca odbędzie się finał konkursu wiedzy o Powstaniu Styczniowym, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół I LO we współpracy z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury.

P1011259
P1011265
P1011266
P1011268
P1011276
P1011278
P1011285
P1011289
P1011295
P1011301
P1011325
P1011331